Značky zakazující vjezd automobilům zde budou umístěny od páteční sedmnácté hodiny do nedělní osmnácté hodiny. Jak řekla starostka Smečna Pavla Štrobachová, objízdná trasa povede ulicí 5. května.

Problém může trochu být s parkováním návštěvníků pouti. „Nemáme totiž žádné vlastní pozemky, na nichž bychom mohli parkoviště zřídit, proto řidiči své vozy parkují v přilehlých ulicích,“ prohlásila starostka.

Cestujících autobusy mezi Kladnem a Slaným by se dopravní omezení ve Smečně nemělo dotknout. „Od loňského roku máme vyzkoušeno, kudy autobusy projedou po objízdných trasách přes město Smečno,“ uvedl ředitel ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Podle jeho slov dopravce zatím neuvažuje o posílení spojů do Smečna během konání pouti, ale vše prý lze řešit operativně. „Stačí, že řidič oznámí na dispečink, že jeho vůz je plný a na trasu je vyslán pomocný spoj. Podobně postupujeme, když se koná historická šermířská bitva v Libušíně nebo festivaly na Okoři,“ sdělil ředitel přepravní společnosti.

Historicky je pouť spjata s Bořitou z Martinic a jeho manželkou Annou Dražickou z Kunvaldu. Bořita byl dobrý hospodář a rostoucí výnosy ze smečenského panství mu umožnily, aby začal přestavovat někdejší tvrz vladyků ze Smečna. Dokladem této přestavby je gotická kaple sv. Anny, zasvěcená patronce Bořitovy manželky.

Na své si při ní přijde opravdu každý, především děti a dospívající mládež, pro něž je tu vždy připraveno mnoho atrakcí, ať už houpačky či kolotoče pro ty menší, přes velmi navštěvovaný autodrom či oblíbenou chobotnici nebo centrifugu určenou pro ty odvážnější.

Už v pátek bude pouti předcházet od 21 hodin koncert skupiny Žlutej Pluto Pes v zámecké zahradě. V sobotu od 20 hodin na stejném místě vystoupí kapela Ikaros. V neděli od 14 do 17 hodin bude zahrada patřit dechové hudbě Modrá muzika.

V Domově Pod Lipami Smečno, poskytovatele sociálních služeb, se bude v sobotu od 9 do 11 a od 15 do 15 hodin konat den otevřených dveří, v jehož rámci bude možné mimořádně prohlédnout interiér smečenského zámku, kapli a věž (zpřístupněna bude i v neděli) a denní stacionář (rovněž přístupný i v neděli od 9 do 12 hodin. sobotní program bude spojen také s prodejní výstavou výrobků jeho klientů.

V rámci pouti bude možné navštívit i smečenský vojenský skanzen a muzeum vojenské techniky v sýpce, a to v pátek od 14 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin.