„Pouť má ve Smečně tradici po mnoho desítek let. Držela se už za dřívějšího režimu a my v ní s radostí pokračujeme. Její současná podoba je tak výsledkem nelehké práce. Dalo by se říci, že ji připravujeme téměř půl roku. Zajišťujeme objízdné trasy, dopravní značení a podobně, což je poměrně náročné," řekla starostka města Smečna Pavla Štrobachová.

Pouť si nenechali ujít nejen místní obyvatelé, ale také návštěvníci z širšího okolí. „Jde o akci nadregionálního významu, takže lidé si datum jejího konání hlídají," konstatovala Pavla Štrobachová.

Připraven byl pro ně v pátek a zejména pak v sobotu i neděli bohatý doprovodný program. Jeho součástí byla například prohlídka jindy nepřístupné zámecké věže a kaple smečenského zámku, ale také výstava ručních prací klientů Domova pod Lipami. Tu zájemci mohli shlédnout na nádvoří zámku. Další výstava na téma Zámek Smečno, kterou uspořádal Spolek přátel Smečna a širého okolí, byla k vidění v zámeckém sále.

V rámci akce se konaly i dvě poutní mše na oslavu svaté Anny. V sobotu se v dopoledních hodinách uskutečnila v zámecké kapli svaté Anny a v neděli v děkanském kostele Nejsvětější Trojice.

Kromě mnoha atrakcí pro malé i velké, stánků s občerstvením a nejrůznějším zbožím, se příchozí měli možnost pobavit rovněž poslechem několika hudebních skupin. „V sobotu zahrála k poslechu i tanci v zámeckém parku kapela Švanda Band a Ikaros. V neděli pak své umění předvedl dechový orchestr Lounská 13," sdělila starostka.

Po celou dobu průběhu akce byl také zpřístupněn Vojenský skanzen Smečno. „Anenská pouť není jen tak obyčejná pouť, je především příležitostí k setkávání přátel a rodin," dodala Pavla Štrobachová.

Starostka Smečna Pavla Štrobachová odpověděla Kladenskému deníku na otázky týkající se nejen Anenské pouti, ale i dalších plánovaných akcí ve městě.

Kolik atrakcí si letos mohli návštěvníci Anenské poutě vyzkoušet?

Připraveno bylo přes třicet atrakcí. Mezi nimi například řetízkové kolotoče, autodráhy, horská dráha, houpačky, centrifuga, skákací hrady a podobně.

Přinese pouť v příštím roce nějaké novinky?

Zda bude něco nového zatím nevíme. Vždy se ale snažíme, aby byl doprovodný program bohatý a lidi si jej opravdu užili.

Připravujete na letošní léto ještě nějakou akci ve městě?

Ano. Na 17. září plánujeme Oslavy města. Loni jsme uspořádali velké slavnosti u příležitosti 500 let povýšení obce na město. U lidí to mělo velký ohlas. Rozhodli jsme se, že letos podobné slavnosti zopakujeme. Akce začne již v pátek. Večer projde městem průvod s loučemi a v dobových kostýmech. Program bude opět bohatý a zaměřen bude na historii.