Letošní úroda by podle agronoma Vítězslava Krčka ze společnosti Agro Řisuty, která hospodaří asi na 2000 hektarech půdy u Slaného a dalších asi 700 hektarech na Rakovnicku, neměla být tak katastrofická, jak tomu bylo v předešlých dvou letech.

„Zatím je ale těžké odhadovat, jaká letos bude úroda. Nyní máme sklizené jen hrachy a inkarnáty, u kterých se to moc poznat nedá. Každopádně situace nevypadá nikterak katastroficky,“ sdělil Krček s tím, že společnost aktuálně sklízí ozimý ječmen. Jeho úroda vypadá poměrně slušně, sklizeň se v případě této plodiny bude nejspíše pohybovat v lepším průměru. To u hlavních plodin, jako je třeba pšenice či řepka, agronom tak dobrou úrodu nečeká.

„Vše uvidíme, až vyjedeme na pole. Třeba budeme překvapeni. Celkovou letošní úrodu bych ovšem odhadoval určitě pod dlouhodobým průměrem. Přesto si myslím, že na tom budeme lépe, než loni a předloni. To byla katastrofa,“ dodal Vítězslav Krček.

Podle předběžných výsledků právě tropické počasí nejvíce ovlivní výnosy řepky. „Řepka bude mít sníženou olejnatost a budou tak i nižší výnosy. Ale zatím je předběžné srovnávat. Uvidí se, až se začne pořádně sklízet,“ reagoval na dotaz Deníku Jaroslav Mikoláš, jednatel společnosti Lupofyt.