„Uptown Funk..," zní z reproduktorů hitovka od Marka Ronsona a Bruna Marse, když procházím malou, nízkou brankou. Okolo vyhaslého tábořiště energicky tancuje asi dvanáct dětí zumbu. Neměl se tu hrát fotbal, říkám si? Tedy ne, že bych byla na tuto hru nějaký velký expert. Rozhodně se totiž zbytečně nepodceňuji, když podotýkám, že jsem fotbalem téměř nepolíbená.

V tom si v rohu hřiště všimnu dvou branek. Divácká tribuna v dálce zatím rozhodně není zaplněná, ba naopak. O nějakém fanouškovském kotli se tedy nedá úplně hovořit. Mnohem více příchozích si jako fandící stanoviště zvolilo zahrádku malé hospody u hřiště. Když tak jdu kolem nich, napadá mě jediné. Proč ne, výhled odtud není špatný.

Arabela nešetří s góly

Rozhlížím se a přemýšlím, jaké místo pro zhlédnutí zápasu si vyberu já. V tom mě z mého uvažování vyruší hluboký mužný hlas nejznámějšího zpěváka-tělocvikáře. Ano, moderování se ujal Martin Maxa. Všechny přítomné upozorňuje, že se nebude hrát na celé ploše hřiště, ale pouze na jeho čtvrtině. „Připravte se na velmi atraktivní podívanou. Při zápasech naše Arabela nešetří s góly. Skóre tak bude vypadat spíše jako při basketbalovém klání," srší vtipem moderátor.

Po jeho slovech už vbíhají na hřiště samotní aktéři utkání. Seznamte se s Arabelou. Nastupuje za ni herec Jaroslav Sypal, Michal Gulyáš, bývalý fotbalista Miroslav Příložný, zpěvačka Ivana Košínová nebo vždy upravený a vystylovaný moderátor Petr Vojnar. Ten zamíří v křiklavě oranžovém dresu rovnou do brány.

Přesně v 16.15 hodin je píšťalkou utkání zahájeno. Hrát se budou tři třetiny po patnácti minutách. Vše tedy vypovídá o tom, že tenhle fotbalový zápas nebude klání, na které jsou lidé zvyklí. První gól padá v desáté minutě. Dávají ho domácí. O tři minuty později Arabela dorovnává. Po dalších šesti brankách se ve skóre začínám ztrácet a přestávám proměněné šance počítat.

O akce není nouze

Martin Maxa, těžce oddechuje do mikrofonu a neodpouští si vtipné komentáře. „Martin Tankwey svým pomalým tempem zdá se nikoho neohrožuje. Hold je zvyklý na jiné podmínky," říká. Naráží tím na hráčovo rodné Kongo.

Přesto, že se utkání nese v přátelském duchu a o sprintování a bojích o míč se dát jen s velkou nadsázkou polemizovat, o akce rozhodně není nouze. „Hej chlapi, co děláte, vždyť hrajete spolu," směje se Jaroslav Sypal, když se uprostřed pole srazí dva fotbalisté téhož týmu.

Petr Vojnar, podle slov Martina Maxy, nejkrásnější muž českého showbyznysu, je zase spíše slyšet než vidět. Neustále diriguje ostatní spoluhráče a máchá přitom rukama vysoko nad hlavou. Překvapením proto nemůže být ani fakt, že když už vyvine nějakou aktivitu, není to v bráně.

S naprostým klidem se přetransformuje do role útočníka proplétající se kličkami vstříc gólovému zakončení. „To jsou věci, Petr Vojnar se rozeběhl tak, že zřejmě stráví celou přestávku v koupelně s gelem na vlasy. Aby si dále zachoval svůj navoněný a uhlazený účes," podotýká s humorem moderátor Martin Maxa.

Zajímavý pohled na střídačku

Velmi zajímavý obrázek se mi naskytne také při pohledu na střídačku. Jeden z unhošťských hráčů si v mezi pauzách vychutnává elektronickou cigaretu. Druhý se občerstvuje pivem. „Kluci, pojďte mě vystřídat," volá na oba jejich udýchaný spoluhráč. Pánové na střídačce se na sebe tázavě podívají. „Běž ty, já mám ještě pivko," usmívá se vysoký hráč s vlasy svázanými do culíku a pozvedne poloprázdnou plastovou číši.

Když se pak prostřednictvím mikrofonu ozývají slova typu napětí, drama nebo vyvíjení tlaku na soupeře, z tribuny se ozývá smích. Utkání nakonec končí v základní hrací době nerozhodným stavem 14:14. O vítězi tak mají rozhodovat pokutové kopy. Díky velkému množství proměněných penalt ale zápas definitivně končí remízou.

Jako při každé správné exhibici se tak vítězem stali všichni přítomní. Přesto by bylo na místě zmínit, že mezi útočnická esa Arabely patřili v tento den bezesporu Michal Gulyáš a Ivana Košínová.

Den sportu v Unhošti tedy byl plný zábavy. I díky tomuto netradičnímu fotbalovému utkání, za které si účastníci vysloužili od publika potlesk. A nejeden divák odcházel domů
 s úsměvem na rtech.

Čtěte také: Malý Maxim z Kostelce nad Černými lesy je velký bojovník. A na bitvu není sám