Jiří a Asterix

Strážník – psovod Jiří Krunt působí u kladenské městské police od února 2011. Před tím tři roky pracoval na stejné pozici u slánských strážníků
Než vyrazí do akce, plácnou si jako dva nerozluční parťáci. A to také jsou. Strážník – psovod Jiří Krunt a jeho Asterix.

Pětiletého belgického ovčáka netřeba dlouze představovat, jelikož většina čtenářů Kladenského deníku ho moc dobře zná. Má za sebou bezpočet policejních akcí, ale také úspěchů na soutěžích.

Se psy vyrůstal od dětství. „Rodiče chovali anglické bígly. V té době to u nás bylo vzácné plemeno. První fenku jsme měli, když mi bylo deset let. Před tím jsme chovali německé ovčáky i voříšky. Byl jsem se psy odmalička,“ zavzpomínal psovod.

Svého Asterixe popisuje jako povahově velmi vyrovnané zvíře, které by bylo dobré v každém druhu výcviku. „Kdyby se cvičil na canisterapii, byl by v tom výborný, stejně jako třeba v agility. Je prakticky všestranně použitelný,“ pochvaloval si svého čtyřnohého kolegu.

Pokud by měl psovod určit, zda je lepší ve stopování či obraně, bez váhání volí obranu. „Stopy také zvládá, ale dalo to více práce než obrany. Na ty má talent, což také dokázal v řadě soutěží,“ pochlubil se Jiří Krunt.

Největším jejich úspěchem prý je účast na mistrovství republiky podle národního řádu, kde obsadili pátou pozici. „Právě obrany zde měl druhé nejlepší,“ poznamenal. Před třemi lety s Asterixem vyhráli Memoriál podplukovníka Jana Raby. „Letos v tomto podniku skončili čtvrtí. Velmi si také cením bronzového místa v závodu O pohár Kristýny, který pořádá armáda a účastní se ho velké množství soutěžících,“ doplnil výčet úspěchů.

Za dobře odvedenou práci bývá Asterix odměněn nikoliv dobrotou, ale svou oblíbenou hračkou – balonkem na šňůrce. „Jsem zastánce toho, že psům by se pamlsky neměly dávat. Nezakládám na tom ani výcvik či poslušnost,“ vysvětlil Krunt.

Vztah mezi sebou a psem popisuje jako kamarádství. „Mám ho rád, bez toho by to ani nešlo,ale musí poslouchat. Za psa přemýšlí člověk. On vlastně vykonává, co má naučené, ovšem zároveň by měl umět reagovat automaticky, třeba v momentu překvapení,“ doplnil psovod a zavzpomínal na nedávný zásah, kdy Asterix pomohl dopadnout zloděje kabelů, který byl přistižen při činu a snažil se strážníkům utéct.

„Zablokoval ho a srazil na zem. Je velký rozdíl mezi tím, když jsou policisté na zásahu se psem a bez něj. Asterix si umí rychle zjednat respekt,“ uzavřel kladenský strážník – psovod Jiří Krunt.