Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Au-pair: Záleží hlavně na štěstí a lidech

Kladno - Být rok a půl jako au–pair v zahraničí vám může i nemusí změnit život. Záleží na vás. Michaela Petrová se vrátila před pěti lety z Anglie, kde působila jeden a půl roku jakou au–pair. Dnes je již maminkou dvouleté holčičky a na své zážitky z pobytu velice ráda vzpomíná.

11.6.2008
SDÍLEJ:

Michaela Petrová byla rok a půl v Anglii jako au–pair. Měla na starosti tři chlapce, z toho dva byli autisté.Foto: Jana Nováková

Jak jste přišla na nápad, vypravit se do Anglie jako au–pair?
Pracovala jsem pět let v účetní firmě. V pětadvaceti jsem toužila po změně a stále jsem se nemohla rozhodnout. Jednou mi zavolala kamarádka, která se tehdy z pobytu navrátila a doporučila mi rodinu, v níž sama přes rok působila.

Jaká byla vaše počáteční očekávání?
Určitě jsem si nemyslela, že se hned vrátím. Říkala jsem si, že se člověk nesmí bát, jinak by v životě nic nezažil. S sebou jsem samozřejmě měla peníze pro případ, že bych neuspěla a chtěla se navrátit zpět.

Jak vypadal váš příchod do nové rodiny?
Měla jsem velké štěstí. Jednak už to byla rodina prověřená mou přítelkyní a také dost zámožná. Ve čtyřpatrovém rodinném domě jsem měla možnost vytvořit si vlastní zázemí. Prvních deset dní jsem dokonce strávila s kamarádkou, která letěla se mnou, takže vstup do cizí rodiny nebyl tak násilný.

O kolik dětí jste se starala?
Měli tři kluky. Dva z toho byli autisti. Za tu zkušenost jsem vděčná. Dnes mám už zcela jiný pohled na takovéto jedince a uvědomuji si, jak je péče o ně náročná.

Víte o někom, kdo měl s rodinou au–pair problémy?
Přímo jako problém bych to neoznačila. Kamarádka se dostala k lidem, kteří měli nejspíše maďarský původ. Přidělovali jí potravu a měla dost tvrdý denní režim.

Proč jste v Anglii nezůstala?
Pro mě je rozhodující velký rozdíl v životním stylu Angličanů a Čechů. Určitě záleží na lidech samých, jací jsou, ale já jsem se vrátila, protože tady jsem prostě doma.

Máte známé, kteří po pobytu au–pair již v Anglii zůstali?
Ano. Kamarádka, jež se mnou tenkrát letěla, dnes v Anglii žije. Našla si tam podnájem a pracuje v cestovní agentuře. Má další známá tam vystudovala vysokou školu, vdala se a v současnosti se i se svým manželem a dítětem stěhují nazpátek do Čech. On je Angličan a vlastní v Londýně kadeřnický salon. Nejspíše chtějí v Praze, kam oba po narození dítěte míří, založit firmu novou.

Co jste dělala po návratu do České republiky?
Skončila jsem na pracovním úřadě, kde jsem absolvovala rekvalifikační kurz. Potom jsem začala spolupracovat s mou kamarádkou, jež s manželem vlastní projekční firmu. Teď jsem již dva roky na mateřské dovolené, která je pro mne další velkou životní změnou.

Co vám pobyt vzal a co dal?
Nevzal mi nic, protože jsem opravdu měla velké štěstí na rodinu, děti i dobré zázemí. Naopak mi toho dost dal. Naučila jsem se se svými počátečními minimálními jazykovými znalostmi opravdu dobře anglicky a uvědomila si, co od života očekávám.

Co by jste poradila těm, kteří zamýšlí jet jako au–pair do zahraničí?
Určitě by měli o pomoc a zprostředkování pobytu požádat specializovanou agenturu. Nejlepší je jít samozřejmě do rodiny, kterou už máte ověřenou. Najít ji přes známé či přátele. Nic potom už neriskujete.

Autor: Jana Nováková

11.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veletrh celoživotního vzdělávání se koná v Kladně ve dvou dnech od 17. do 18. října.
87

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení