Jak jste přišla na nápad, vypravit se do Anglie jako au–pair?
Pracovala jsem pět let v účetní firmě. V pětadvaceti jsem toužila po změně a stále jsem se nemohla rozhodnout. Jednou mi zavolala kamarádka, která se tehdy z pobytu navrátila a doporučila mi rodinu, v níž sama přes rok působila.

Jaká byla vaše počáteční očekávání?
Určitě jsem si nemyslela, že se hned vrátím. Říkala jsem si, že se člověk nesmí bát, jinak by v životě nic nezažil. S sebou jsem samozřejmě měla peníze pro případ, že bych neuspěla a chtěla se navrátit zpět.

Jak vypadal váš příchod do nové rodiny?
Měla jsem velké štěstí. Jednak už to byla rodina prověřená mou přítelkyní a také dost zámožná. Ve čtyřpatrovém rodinném domě jsem měla možnost vytvořit si vlastní zázemí. Prvních deset dní jsem dokonce strávila s kamarádkou, která letěla se mnou, takže vstup do cizí rodiny nebyl tak násilný.

O kolik dětí jste se starala?
Měli tři kluky. Dva z toho byli autisti. Za tu zkušenost jsem vděčná. Dnes mám už zcela jiný pohled na takovéto jedince a uvědomuji si, jak je péče o ně náročná.

Víte o někom, kdo měl s rodinou au–pair problémy?
Přímo jako problém bych to neoznačila. Kamarádka se dostala k lidem, kteří měli nejspíše maďarský původ. Přidělovali jí potravu a měla dost tvrdý denní režim.

Proč jste v Anglii nezůstala?
Pro mě je rozhodující velký rozdíl v životním stylu Angličanů a Čechů. Určitě záleží na lidech samých, jací jsou, ale já jsem se vrátila, protože tady jsem prostě doma.

Máte známé, kteří po pobytu au–pair již v Anglii zůstali?
Ano. Kamarádka, jež se mnou tenkrát letěla, dnes v Anglii žije. Našla si tam podnájem a pracuje v cestovní agentuře. Má další známá tam vystudovala vysokou školu, vdala se a v současnosti se i se svým manželem a dítětem stěhují nazpátek do Čech. On je Angličan a vlastní v Londýně kadeřnický salon. Nejspíše chtějí v Praze, kam oba po narození dítěte míří, založit firmu novou.

Co jste dělala po návratu do České republiky?
Skončila jsem na pracovním úřadě, kde jsem absolvovala rekvalifikační kurz. Potom jsem začala spolupracovat s mou kamarádkou, jež s manželem vlastní projekční firmu. Teď jsem již dva roky na mateřské dovolené, která je pro mne další velkou životní změnou.

Co vám pobyt vzal a co dal?
Nevzal mi nic, protože jsem opravdu měla velké štěstí na rodinu, děti i dobré zázemí. Naopak mi toho dost dal. Naučila jsem se se svými počátečními minimálními jazykovými znalostmi opravdu dobře anglicky a uvědomila si, co od života očekávám.

Co by jste poradila těm, kteří zamýšlí jet jako au–pair do zahraničí?
Určitě by měli o pomoc a zprostředkování pobytu požádat specializovanou agenturu. Nejlepší je jít samozřejmě do rodiny, kterou už máte ověřenou. Najít ji přes známé či přátele. Nic potom už neriskujete.