Po chvíli jim ale cestu zablokoval služební vůz strážníků a překvapeným zlodějům na zápěstích zaklapla pouta. Takový by měl být výsledek nové služby kladenským motoristům, která zvýší ochranu jejich vozidel především v nočních hodinách.

„Jedná se o službu s názvem Auta pod dohledem, kdy každý majitel samolepky, jíž opatří svůj vůz, bude mít jistotu, že v nočních hodinách bude jeho auto monitorováno městskou policií. Myšlenkou této akce je omezit krádeže motorových vozidel na území města, kterých předloni bylo zaznamenáno 274 a loni 267. Uvedený způsob je navíc velmi dobrá prevence,“ uvedl primátor Dan Jiránek.

A jak bude celý systém fungovat? Zájemci o samolepku dají souhlas k tomu, aby jeho vůz byl v době od třiadvaceti do pěti hodin při průjezdu městem zkontrolován hlídkou strážníků.

„Pokud za volantem bude vlastník auta, je vše v pořádku. Pokud bychom ale zjistili, že vůz řídí jiná osoba, ihned o tom majitele uvědomíme,“ vysvětlil ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka.

Průjezdy takto označených aut budou též monitorovány kamerami. Kde všude ho strážníci budou moci sledovat, ale primátor Jiránek z taktických důvodů odmítl uvést. „Pokud auto opustí území města, požádáme o součinnost PČR,“ poznamenal pouze ředitel Procházka.

Na samolepkách bude znak Městské policie Kladno a nápis: Auto pod dohledem. Cena známky bude do 50 korun a registrace zájemců o uvedenou službu strážníci zahájí 1. června. Zkušební provoz je pak naplánován od července.

Kladno novou službu odstartuje jako první město v České republice. Republikoví policisté už před časem nabízeli systém označování automobilů jezdících v noci samolepkami STOP 24, kterým pak věnovali zvýšenou pozornost. Nesledují je však kamerovým systémem.