Novým pánem starý pán najednou je vystřídán, co se však nemění, je kočí a spřežení. To se zpívá v písničce Panský kočí od dvojice Svěrák–Uhlíř. V Kladně to ale neplatí, alespoň ta část, jež se týká spřežení.

Po pěti letech služby a mnoha tisících najetých kilometrů přestal vozit nejvyšší představitele kladenského magistrátu luxusní automobil Audi A8. Stejné vozidlo z vrcholných politiků kromě těch kladenských využívali v té době jen středočeský hejtman a prezident republiky, který ho má jako jediný k dispozici dodnes.

Není bez zajímavosti, že luxusní automobil skončil ve službách magistrátu dříve než stále pokračující soudní proces s bývalým primátorem Milanem Volfem, jenž je obviněn mimo jiné z toho, že se nákup uvedeného vozidla uskutečnil bez řádné soutěže.

Novým reprezentativním automobilem kladenské radnice se do dvou měsíců stane Škoda Superb. ,,Výběrové řízení na nový automobil vyhrála firma, která nabídla nejmenší rozdíl mezi prodejem starého a nákupem nového vozidla. Ten činí devět set tisíc korun,“ vysvětlil kladenský primátor Dan Jiránek. Pořizovací cena Audi A8 byla zhruba tři miliony korun a na protiúčtu byl zhodnocen částkou pohybující se kolem 260 000 korun.

,,Je to poměrně nízká suma. Za taková auta v bazarech zaplatíte kolem půl milionu korun,“ řekl Deníku nezávislý odborník ze Slanéhoa jeho slova potvrzují i ceny těchto vozidel na některých internetových stránkách různých prodejců.

,,Přiznám se, že jsme Audi nemohli udat. Je zde obrovský nepoměr mezi zůstatkovou a užitkovou hodnotou vozu a cenou za opravy, které začíná potřebovat. Například výměna termostatu a vyčištění klimatizace nás stála sto tisíc korun,“ popsal kladenský primátor trable s prodejem automobilu.

V ostatních částech vozového parku prý dochází k běžné obměně, jen město odstupuje od leasingu a automobily nakupuje v hotovosti. Nové vozidlo budou mít zaměstnanci divadla a město také významným způsobem přispěje na vůz speciální pečovatelské služby.

Vozový park slánské radnice má v současné době čtyři automobily, přičemž jeden z nich zaměstnanci nevyužívají. Jedná se o více než deset let starou Škodu Felicia, jež bude v brzké době z parku úplně vyřazena. Vrcholní představitelé zdejší radnice však budou jezdit taktéž v novém Superbu.

,,Naše rozhodnutí o obměně vozového parku se nakonec urychlilo kvůli současnému stavu, kdy jsou ceny vozidel neuvěřitelně nízké. Původně jsme chtěli auta obměnit až v roce 2010, ale je ekonomicky výhodné to udělat teď,“ uvedl starosta Ivo Rubík. Slánský Superb bude stát 359 tisíc korun a najeto má asi 50 tisíc kilometrů.

,,Je to jeden z předváděcích automobilů a my budeme jeho první majitelé,“ upozornil slánský starosta. Slánští ještě chystají nákup vozidla Fiat Sedici. ,,Potýkáme se s nároky některých odborů, zejména životního prostředí, s problémy při vyjíždění do náročného terénu, kam se občas nemohou dostat. Zaměstnanci si například při místních šetřeních musejí zamlouvat vozidla dva měsíce dopředu,“ dodal Ivo Rubík.