Do předloňska měly středočeské obce smlouvy nejen s krajem, ale i s dopravci. Loni převzal objednávání kompletní veřejné dopravy kraj a spustil Standardy dopravní obslužnosti s cílem sjednotit pravidla, aby podíly obcí odpovídaly dodaným službám.

Kladno příspěvek na dopravu ve výši zhruba 12 milionů korun zaplatit odmítlo, což znamenalo pro tamní cestující od loňského září omezení dopravy. Spojů jezdí méně a bývají přeplněné.

Spor ohledně standardů dopravní obslužnosti řešilo už několik soudů, dosud ale nepadl verdikt o podílech města a kraje.

Za návrat k dřívějšímu stavu dopravy v Kladně bojuje petice, jejíž autoři nyní poslali městu i kraji otevřený dopis s výzvou k obnovení jednání o systému autobusové dopravy. Požadují zejména návrat přímého spoje z Prahy do kladenské části Švermov.

Třináct set podpisů 

Petici za obnovu frekvence a kvality přímého autobusového spojení Švermova a dalších okrajových části Kladna s Prahou a Slaným a plnou integraci Kladna do Pražské integrované dopravy podepsalo podle jednoho z petentů Jana Mourka v závěru minulého roku bezmála třináct set lidí.

„Od té doby nedošlo k žádnému zásadnímu výsledku, který by cestujícím více usnadnil a především zkvalitnil přepravu v petici uváděných linkách a místech,“ uvedl v otevřeném dopise Mourek.

Podle autorů petice mohou soudní pře mezi Kladnem a krajem trvat ještě velmi dlouho, proto by podle nich měly obě strany zvážit mimosoudní dohodu nebo alespoň dočasné řešení.

Krajský radní pro dopravu Petr Borecký potvrdil, že Středočeský kraj je připraven jednat a hledat řešení. „Řešení samozřejmě existují a byla už Kladnu v minulosti ze strany Středočeského kraje opakovaně předložena. Znovu ale opakuji, že každé řešení musí být nalezeno v mantinelech Standardů dopravní obslužnosti tak, aby pro Kladno platila stejná pravidla jako pro všechna ostatní města a obce v našem kraji,“ řekl Borecký.

Ať rozhodne soud

Ze strany Kladna ale vstřícnost nepřichází. „Vyřešení tohoto problému bohužel nedosáhneme u kulatého stolu, ale u soudu. Soudní spor probíhá a musíme ho dotáhnout do konce. Kraj chce po městu peníze, které má ze zákona platit sám,“ uvedl primátor Kladna Milan Volf.

Soudní jednání má pokračovat už 21. listopadu.