„Nejsme pro hazard. ale jeho regulaci. Plošné zákazy neplatí. Města, která tak učinila, zaplavily černé herny a kvízomaty. Mafie to umí nahradit. My teď máme legální hazardní průmysl, který platí daně, a tento průmysl není státem zakázán. Naše regulační vyhláška nám umožňuje snížit počet heren až na nulu a nebylo ji potřeba měnit " komentoval rozhodnutí koalice primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). „Dále tedy platí regulační vyhláška, která je v souladu s vládním návrhem zákona o hazardu," dodal primátor.

„Argumenty města se shodují s argumenty provozovatelů herního průmyslu. Jsme strašeni jakýmisi nelegálními podzemními hernami a podobně," oponuje zastupitelka Eva Čermáková (ODS).

Proti odmítnutí celkového zákazu heren se ohradil například i předseda klubu zastupitelů ČSSD Vojtěch Volf.

Velký názorový veletoč předvedli kladenští komunisté, kteří coby opozice loni zvedli ruku pro úplný zákaz hazardu, tentokrát v koalici hlasovali pro zachování stávající regulační vyhlášky. „Minulý rok byla situace, která prošla genezí. Když jsme hlasovali spolu s občanskými a sociálními demokraty, měli jsme možnost regulace nebo zákazu. Hlasovali jsme pro to druhé. Zjistili jsme, že to nebylo dobré rozhodnutí a vrátili jsme se k našemu volebnímu programu, tedy vytlačení heren z centra, což nám umožní i regulace," pokusil se vysvětlit změnu postoje náměstek primátora Vladimír Moucha (KSČM).

Bývalý zastupitel za TOP 09 Petr Soudek (pozn.: TOP 09 nezískala v komunálních volbách dostatek hlasů a v současném zastupitelstvu nemá křesla), jenž v minulém volebním období podporoval stoprocentní zákaz hazardu v Kladně, informoval, že se spolu se svými straníky pokusí na toto téma vyvolat referendum a spojit ho s krajskými volbami v příštím roce.

Kladno bylo spolu s Chrastavou a Františkovými Lázněmi průkopníkem ve snaze co nejvíce regulovat hazard, který s sebou nese patologické sociální jevy. Vyhlášku omezující výskyt videoloterijních terminálů, přestože povolení vydává ministerstvo financí, již dříve obhájilo i u Ústavního soudu.

O dalším osudu heren by měla rozhodnout novela vládního zákona o hazardu, která je v prvním čtení v poslanecké sněmovně. Ta však pravděpodobně nevstoupí v platnost dříve než na počátku roku 2017.