Jak jste se dostal ke svému nynějšímu povolání? Co jste původně vystudoval a jaká cesta vedla až k tomu, co dnes děláte?
Hanka H. , 7.3.2009 17:52

Odpověď vložena: dnes 10:05
Vystudoval jsem Střední zemědělskou školu v Rakovníku. Od malička jsem chodil do přírody se svými dědečky tady na Kladensku, kteří mě vedli k lásce k přírodě. Před revolucí jsem pracoval v zemědělství v ZZN ve Slaném a zhruba před deseti lety jsme s dvěma kolegy - Rudolfem Baudischem a Petrem Koženým založili občanské sdružení AVES, které provozuje záchrannou stanici pro zraněné živočichy. Napadlo nás, že v regionu není takové zařízení, které by se postaralo o zvířata z volné přírody. Jeden z kolegů Petr Kožený je podnikatel, jenž do začátku vložil svůj kapitál a díky tomu se mohla stanice rozjet. Nyní jsme v celorepublikové síti záchranných stanic, kterou zastřešuje Český svaz ochránců přírody.

Dobrý den, můžu se přijít kdykoliv podívat na vaše zvířátka stejně jako do zoo? Případně, můžu k vám umístit své mazlíčky, když se například stěhuji z baráku do bytu, kde by jim nebylo nejlépe? Pokud ano, které? Děkuji za odpovědi… :-) A hodně zdaru ve vaší práci!
Lojza, 7.3.2009 17:53

Odpověď vložena: dnes 10:09
Část záchranné stanice je přístupná veřejnosti každý den od 8 do 18 hodin. Nevím, jaké mazlíčky máte doma, ale naše stanice je určena pouze pro handicapovaná zvířata z volné přírody. V případě potřeby můžete zavolat na stanici, poskytneme vám kontakt na chovatele či radu. Tel.: 602 336 014

Jaké nejzajímavější zvíře jste kdy držel v ruce?
Pepe Lopez, 9.3.2009 14:37

Odpověď vložena: dnes 10:12
V přírodě jsou zajímavá všechna zvířata. Na stanici jsme měli v péči zhruba tři týdny dřemlíka tundrového. Je to malý dravec, který k nám přilétá zimovat ze severu. Na Kladensku ho není možné vidět tak často. Povedlo se nám ho vyléčit - měl naražené křídlo zřejmě po srážce s nějakou překážkou. Byl vypuštěn v lokalitě u Buštěhradu, kde byl nalezen. Následně odletěl do severských států.

Dobrý den. Jíte maso?
marta, 9.3.2009 20:48

Odpověď vložena: dnes 10:15
Nejím krupicovou kaši a nemusím rýžový nákyp. Maso mám rád, ale úplně každý den ho mít nemusím, klidně si dám třeba špagety. Mám v oblibě ryby a mohu i hovězí a vepřové třeba na zabíjačce. Skopové pak na česneku s bramborovým knedlíkem a špenátem.

Pane Starý, co máte společného s tím objektem vedle, myslím, že se to jmenuje Čabárna. Zdá se mi, že je tam trochu divný pořádek a navíc se tam platí. Díky
Nicol, včera 13:30

Odpověď vložena: dnes 10:21
S tím objektem - Čabárnou vedle nemám společného nic jen, že jsou to sousedé. Že se tam vybírá vstupné, je jejich soukromá záležitost. Jestliže máte výhrady k tomu, jak je tam pečováno o zvířata, musíte se obrátit na pracovníky odboru životního prostředí Magistrátu města Kladna, případně též na veterinární inspektorát. Případně zavolejte na moje telefonní číslo.: 602 336 014 .

Dobrý den, může vám přinést nějaké krmivo pro ptáky a jaké byste chtěli?
Bohunka. K. , včera 13:31

Odpověď vložena: dnes 10:23
Krmivo přinést můžete. Hlavně potřebujeme jadrné krmivo například pšenici nebo ječmen, případně slunečnici. I to je lépe domluvit předem po telefonu.

Pane řediteli, zajímalo by mě proč bylo středisko vybudováno právě u Brandýska? Jsou tam vhodné podmínky pro chov a rekonvalescenci zvířat?
Jůlinka45, dnes 9:36

Odpověď vložena: dnes 10:28
Středisko a záchranná stanice je mezi Švermovem a Brandýskem v nivě Týneckého potoka. Místo jsme tehdy vybírali pro jeho vhodnou polohu, že není v centru města a zvířata mají klid. Rozhodující bylo i to, že spoluzakladatel sdružení Petr Kožený měl sídlo svojí firmy v nedalekém Brandýsku a mohl pomoci budovat zařízení záchranné stanice.

Dobrý den. Jste ochráncem zvířat. Kdyby nastala nějaká mimořádná situace, připoutal byste se například ke stromu, aby ho nepokáceli?
iggy, dnes 9:46

Odpověď vložena: dnes 10:32
Snažil bych se věc především řešit s kompetentními orgány ochrany přírody. Když je to strom, který je součástí hospodářského lesa, určen ke kácení, je třeba jednat s lesním závodem. Pokud je udělena výjimka ke kácení, už tomu lze jen stěží zabránit. Ke stromu bych se nepřipoutával, ale do poslední chvíle bych se snažil dřevinu zachránit.

Dobrý den, se k vám zvířata do stanice dostávají?
Růža, dnes 10:00

Odpověď vložena: dnes 10:37
Zvířata se k nám do stanice dostávají především po telefonickém ohlášení občanů, kteří našli zraněného živočicha ve volné přírodě. Dále prostřednictvím městských strážníků, policistů, hasičů nebo veterinářů. Dokážeme se postarat i o exotická zvířata. Když jich je více, využíváme služeb ověřených chovatelů, které známe. Pro psy a kočky jsou speciální útulky. Na to nejsme vybaveni.

Pane Starý zajímalo by mne, jestli je možné zachránit veverku, která přišla o oba přední zuby? Někde jsem slyšela že ne. Jednou, když jsem byla malá jsme se o to pokusily s maminkou. Zahřívaly jsme ji a krmily kapátkem, ale bohužel nakonec zahynula.
Kateřina M., dnes 10:05

Odpověď vložena: dnes 10:40
S takto zraněnou veverkou jsme se zatím nesetkali, záleželo by na tom, zda by přišla úplně o zuby i s kořeny. Zřejmě bychom ji museli přikrmovat ručně a musela by už být v péči člověka nastálo. Záleželo by určitě i na psychice veverky, jak by se dokázala sžít s trvalou přítomností cizí osoby.

Jste schopni odchytnout nemocné zvíře? Děláte nějaké akce pro veřejnost, aby o vaší stanici lidé věděli v případě, že by se na vás potřebovali obrátit. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve vaší práci.
Petr, dnes 10:06

Odpověď vložena: dnes 10:54
Jsme schopni odchytit zraněné či nemocné zvíře. Ve většině případů se nám to daří. Akcí je v průběhu roku řada. Pořádají se společně s Naučným střediskem ekologické výchovy Kladno (NSEV), které sídlí ve stejném objektu jako záchranná stanice. Například Velikonoce, kde si děti i dospělí mohou oživit zvyky, malovat vajíčka a plést pomlázky. Tato akce se koná o velikonoční neděli 12. dubna od 10 - 16 hodin. Dále pořádáme Vítání ptačího zpěvu, které se uskuteční letos 3. května. Sraz je v 7.00 hodin na konečné MHD č.6 v Kladně-Rozdělově (u bývalé VKD) .V tomto velmi úzce spolupracujeme i s rakovnickými ornitology. Je to Rakovnický ornitologický spolek pod vedením Milana Tichaie. NSEV pořádá pravidelné semináře pro veřejnost, veřejnou správu, podnikatele, zemědělce. NSEV zajišťuje i přednášky a výukové programy pro školy.

Jaký se postup, když třeba najdu nějakého zraněného živočicha?
Marie H., dnes 10:24

Odpověď vložena: dnes 10:56
Pokud najdete zraněného živočicha ve volné přírodě, volejte výše zmíněný telefon. Když mi zatelefonujete, tak vám dám přesné pokyny, jak se zachovat.

Dobrý den, jaký má Vaše záchranná stanice dosah? To znamená z jakého území svážíte hendikepovaná zvířata?
Josef N., dnes 10:25

Odpověď vložena: dnes 11:03
Naše záchranná stanice má na starosti území obcí s rozšířenou působností: Kladno, Slaný, Rakovník, Mělník, Kralupy nad Vltavou a Neratovice. Jsme raději, když nám zvířata lidé přivezou na stanici sami, případně předají na odběrová místa. Kladno, Slaný - AVES u Kladna, Rakovník - muzeum Radek Remar, Čistá u Rakovníka - Zdeněk Bouda, Kněževes u Rakovníka - Milan Tichai, Neratovice - pan Pražák, Nelahozeves - Petr Kožený. Samozřejmě, pokud lidé nemají možnost dopravy, přijedeme na místo osobně.

Dobrý den. Jak jsou placeni lidé, kteří se o zraněné zvířata a ptáky starají? Dá se vůbec taková práce dělat pro peníze?
Sisina, dnes 10:28

Odpověď vložena: dnes 11:09
Zaměstnanci stanice určitě nedosahují celostátního platového průměru, jak se všude uvádí. Vzhledem k tomu, že máme tak široký okruh působnosti, už to nelze dělat jenom jako hobby. Lidé potřebují výplatu a ptáci pravidelnou péči a potravu. Vztah ke zvířatům a přírodě je u nás na prvním místě. Člověka, který by to dělal pouze pro peníze, bych ve stanici ani nechtěl. Jsme v pohotovosti non-stop, i to je trvale velká zátěž. Neohlížíme se na to, zda je pátek nebo svátek.

Zasobují vaši záchrannou stanici zraněnými zvířaty také strážníci?
občan Brejcha, dnes 10:57

Odpověď vložena: dnes 11:16
Městští strážníci i policisté nám zvířata dodávají, jak už jsem říkal, a to velmi často. Například strážníci ze Slaného nám v uplynulém roce pomohli zachránit více jak dvacet živočichů, ať již z volné přírody či exotů. Byli to například: užovka červená, fretka, chameleon. Slaňáci nám dodali také zraněnou labuť a různé dravé ptáky.Velmi dobře spolupracujeme ale i s ostatními městy.