Snad jediným nedostatkem bylo málo parkovacích míst. Areál záchranné stanice AVES a Naučného střediska ekologické výchovy u Kladna patřil svátkům jara. Slunná neděle s názvem Velikonoce v záchranné stanici přilákala hodně zvědavců.

Ve výbězích pózovaly před dětmi a jejich fotoaparáty kozy, prase domácí, ovce s jehňaty, králíci, morčata a opeřenci. „Je to nejstarší akce, kterou tady děláme. Poprvé je to i v nové budově střediska. Tradiční velikonoční malování kraslic, pletení pomlázek a nově malování na látku.

Dále různé vystřihovánky a skládačky. Počasí máme pěkné, tak čekáme velkou návštěvu. Vše, co si děti vytvoří, si odnesou domů. Vypomáhají nám starší děvčata, jež chodí do našich přírodovědeckých kroužků. Akce je podpořená z grantu evropské unie, který jsme získali na dva roky,“ řekl organizátor Luděk Hora.

Před novou nízkoenergetickou budovou naučného střediska nabízející se k prohlédnutí zaujal Petr Oliverius. „Plést pomlázky mě naučila babička. Pletu klasicky s osmi prutů. Pomlázku si děti odnesou domů. Pro pruty jezdím na Berounku a Rakovnicko, v okolí nic není. Snažíme se v okolí pár vrb vysadit,“ dodal zručný Petr.

Samozřejmě nejvíc živo bylo u malování kraslic. Občas se objevilo víc barev na rukou a oblečení u dětí než na skořápce. „My s Avesem spolupracujeme už dlouho. Oni nám dělají výukové programy a my sem jezdíme na výtvarné kurzy. S většími dětmi děláme i složitější techniky malování, ale vosky nepoužíváme, jsou nebezpečné. Vejce dostaneme vyfouknutá a za tři hodiny tak děti ozdobí kolem tří set kraslic. Chce to trpělivost, ale my jsme zvyklí ze školy,“ přiznaly Zuzana Hrubá a Bára Holečková ze speciální kladenské školy Korálek.

A na co se mohou dál těšit děti? Duben má akce dvě. Příští pondělí 12. dubna se v AVESu koná místní kolo tradiční Indiánské stezky pro školy, poté Den Země, také pro školy, po trase od Čabárny do Švermova.

AUTOR: Břetislav Kostka