Při jízdě narazí do vašeho čelního skla pták. Po prvotním leknutí přemýšlíte, jak poraněnému živočichu pomoci. Právě pro tyto případy existuje Záchranná stanice Aves Kladno. Najdete ji při cestě na Brandýsek.

V péči tamních zaměstnanců jen na jaře skončily desítky zajíčků, koloušků a drobných šelem. Ročně bránou organizace projde na 600 zvířat. Ovšem starost o živočichy není jedinou prací Avesu, který se také stará o ekologickou výchovu dětí. Snaží se ukázat těm nejmenším cestu k přírodě.

Nyní se stanice potýká s nedostatkem financí, kvůli kterým musela odložit veškeré plánované investice. Nejen že ministerstvo životního prostředí otálí s přidělením obvyklé částky peněz, cestu má záchranná stanice uzavřenou i ke grantům Středočeského kraje.

Jak řekl ředitel Petr Starý, teď nezbývá, než čekat na konec července, kdy ministerstvo přislíbilo připravit obvyklé smlouvy. „Při zisku grantů nám bylo řečeno, že se stala procesní chyba. Za tyto finance jsme chtěli vybudovat příbytky pro drobné šelmy. Určitě to zkusíme zase příští rok,“ vyjádřil se Starý.

Lišky, kuny a jezevci tak mají prozatím smůlu. „Budeme stagnovat,“ povzdychl si ředitel.

Ovšem kdo by si myslel, že o prázdninách se zde nic neděje, byl by na omylu. Otevřeno je každý den a díky přírůstkům je na co se dívat. „Máme pět kůzlat a odchov sov pálených, také čekáme u sovice sněžné, ale ještě nevíme, zda se samec činil tak, jak měl,“ poznamenal Starý.

O zábavu budou mít zaměstnanci Avesu postaráno také díky lidem, kteří v domnění, že zvíře potřebuje pomoc, zavolají při jeho nálezu okamžitě strážníky městské policie, či s ním dokonce manipulují sami. Petr Starý některé měsíce v roce pojmenovává podle zvířat.

„Nyní začíná období poštolek. Lidé budou volat, že ji našli vypadlou pod stromem nebo zraněnou na parapetu, ale ve skutečnosti opouští hnízdo a potřebuje pár dní, než se rozlétá. Rodiče ji navíc ještě krmí. Bohužel realita je taková, že zde pak máme na třicet poštolek,“ popsal ze své zkušenosti ředitel.

Každý takový opeřenec stráví ve stanici šest týdnů, po které musí dostávat myši minimálně dvě, tři denně. V současné finanční situaci tak musí organizace většinu rozpočtu ušetřit jen na krmení.