„Žila jsem naprosto normální život, roky jsem pracovala jako psovod u bezpečnostní agentury a vychovala dvě dcery. Nikdy by mě nenapadlo, že skončím ve svém věku s dvěma malými dětmi bez prostředků v azylovém domě,“ uvedla žena.

Kvůli tomu, že její gynekoložka údajně nedokázala včas rozpoznat těhotenství, když se domnívala, že se jedná o klimaktérium, bylo již na interupci pozdě a jedenačtyřicetiletá maminka se začala těšit na příchod neplánovaného potomka. Co čert nechtěl, ve stejnou dobu otěhotněla její sedmnáctiletá dcera, která navíc řešila problémy s drogovou závislostí. „Věřila jsem, že ji těhotenství změní a tak to i vypadalo. Bohužel jen do doby, kdy porodila a vytratila se z domu. V tu dobu mě opustil i můj přítel, který se rozhodl žít jinak. Na starosti mi zůstaly najednou dvě mimina, jež jsou jen půl roku od sebe. V žádném případě se jich nehodlám vzdát, ale přežít s necelými deseti tisíci korunami je velice těžké,“ uvedla Hana.

Kvůli tomu, že ztracená dcera dorazila před nedávnými vánočními svátky domů s partou narkomanů, byla maminka a babička v jedné osobě nucena byt záhy opustit i s dětmi a prchnout do nejbližšího azylového domu.

„Situaci máme vyřešenu maximálně na jeden rok. Je to pro mě hrozný stres a nevím, co bude dál. I při maximální šetrnosti nejsem schopna s nájmem tři tisíce sedm set korun, nákupem sunarů a plenek s daným rozpočtem vyjít. Za to, že jsem ještě nezašla bídou, vdečím přátelům a lidem, kteří mi pomáhají přežít,“ uvádí Hana, jejímž současným luxusem je zakoupení dvou laciných jogurtů denně oběma dětem.

„Se žádostmi se obracím i na ministerstva, aby mi pomohla situaci řešit. Věřím, že neskončím pod mostem a děti mi neseberou, ale platit běžný nájem v pronajatém bytě si zkrátka neumím představit,“ doplnila Hana.

„ Podobných případů máme v našem domově více a ještě se nestalo, aby maminka skončila na ulici. Spíše po určité době naše zařízení opustí a putuje do obdobného v kraji. Jejím případem se zabýváme a musíme celou situaci důkladně prověřit. Ovšem finanční situace těchto lidí je opravdu tíživá,“ uvedla ředitelka Azylového domu v Kladně Marta Schořálková.