„Před několika týdny nás kontaktovala nadace Ludvíka Hesse, jestli bychom neměli zájem o Baby box. Dohodli jsme se a už 26. srpna by měl být otevřen,“ uvedl primář dětského oddělení Petr Lyer.

I když případy odložených dětí v Kladně nejsou tak tragické, bohužel není nijak výjimečné, že v nemocnici matka porodí a odejde bez potomka. „Za celou dobu co pamatuji, se stalo asi jen dvakrát, že by novorozence přivezla záchranka, ale i kdyby měl Baby box zachránit jen jeden jediný dětský život, stojí za to, ho zřídit. Na druhou stranu tu není totiž až tak výjimečné, že by matky po porodu své děti nechtěly. Obzvláště u některých skupin je to častější jev. Jedná se především o ty, které už mají několik dětí v adopci,“ objasnil primář.

O zřízení Baby boxu tedy nebylo pochyb, ale s drobnými problémy se vedení nemocnice muselo potýkat co do jeho umístění. Jako nejvhodnější bylo nakonec vybráno okno u vchodu do dětských ambulancí. „Víme, že to možná způsobí dojem ztráty anonymity, ale zdraví dítěte je pro nás přednější. Původně se uvažovalo o plotu u kolejí, ale v případě, kdy by novorozenec byl v ohrožení života, je to pro nás daleko. V takové situaci je každá minuta důležitá,“ sdělil Lyer.

Vnitřní prostor Baby boxu bude napojen na bezpečnostní a kamerový systém. Pokud tedy někdo do něj vloží dítě, na novorozeneckém oddělení se rozezní signalizace a sestra kamerou zkontroluje, jestli někdo dovnitř nedal například nějaký předmět. „Matky se však nemusí bát, že svou anonymitu ztratily, kamera vidí skutečně jen dovnitř zařízení a pro děťátko se bude chodit vnitřkem budovy.