Náklady na projekt se odhadují kolem jednoho milionu korun, ještě bude muset projít veřejnou diskusí.
Pramen je v Nezamyslově ulici poblíž stanice hasičů, podle Rubíka je o několik set metrů dál než pramen uváděný v pověstech.
Dle zprávy v kronice Václava Hájka z Libočan osadu Slaný vrch založil v roce 750 služebník knížete Nezamysla jménem Holot, který pod horou nalezl slaný pramen a z popudu samotného knížete v jeho blízkosti založil osadu solnařů nebo solivarů. Pramenná voda nyní prochází rozbory, ale zřejmě není slaná ani pitná.
Město má připravenou studii, podle níž pramen přemění v odpočinkové místo. Voda by také měla z pramene vyvěrat neustále, nikoli jen po stlačení pumpy.
„Ten prostor nebude spočívat jenom ve vytékání vody. Ta bude tříštěna, bude vytvářet nějaké obrazce a bude tam posezení pro oddych na intimním místě, které bude lidem poskytovat možnost omývání," uvedl Rubík.
Architekti připravují model ve skutečné velikosti, aby se mohlo vyzkoušet, jak bude místo vypadat. Poté bude moderní projekt představen veřejnosti, která o něm bude moci podle Rubíka s městem diskutovat.
„Možná to bude pro mnohé Slaňáky i šok, protože to je moderní přístup při ztvárňování nějaké historické souvislosti," poznamenal Rubík. Od přeměny si město slibuje zvýšení zájmu turistů a kulturnější a důstojnější místo, které se váže k jeho historii. Peníze na obnovu pramene má město vyčleněné v návrhu rozpočtu pro příští rok.
Své si však o záměru myslí majitelka domu, na jehož pozemek pramen zasahuje.
„Původně to byl dům mého pradědečka Bohumila Kejly majitele slánského lomu. Svým nákladem dal slaný pramen do stavu, v jakém je dnes, i když to místo bylo vždy v majetku města.
To už tehdy mělo vytvořit u pramene zastřešení nebo ho zkrátka nějak zajistit, ale nikdy na to nebyly peníze." řekla majitelka domu v Nezamyslově ulici Olga Dufková.
„Dodnes je to tak, jak to udělal praděda. Mám doma schované Svobodné slovo z jedenačtyřicátého roku, kde se píše o tom, jak Slaný má architekta, který okolí pramene zrenovuje.
Už je to více než sedmdesát let a nic se neděje. Město nikdy nehnulo prstem, vůbec tomu nevěřím, že by se to nyní povedlo. Cokoli bylo potřeba na studni opravit, staral se o to naposledy můj nebožtík manžel," dodala Olga Dufková.