Když si Kristýna Pochmanová z Kladna, která je upoutána na invalidní vozík, potřebuje vyřídit své záležitosti na kladenském magistrátu, má o problém méně. V minulých dnech totiž byla dokončena částečná přestavba radnice, jejíž součástí byla výstavba bezbariérového vstupu do hlavní budovy a výtahu,jenž svými rozměry vyhovuje právě vozíčkářům.

„Ještě donedávna byl zdejší výtah tak malý, že se jím postižení lidé nemohli s vozíkem dostat do vyšších pater, tedy například do obřadní síně,“ poznamenal primátor Dan Jiránek.

Vzhledem k tomu, že památkáři nepovolili vybudovat bezbariérový přístup do magistrátu hlavním vchodem, je zřízen vstupem vedlejším, a to z průjezdu do vnitřního traktu, v němž se nachází mimo jiné sídlo městské policie. „Nový výtah je navíc pro nevidomé a slabozraké označen Braillovým písmem. Také bude v přízemí instalován zvukový maják, který byl nefunkční a museli jsme ho reklamovat,“ sdělil primátor s tím, že zmíněné stavební úpravy si vyžádaly náklady přibližně tři miliony korun.

Výše popsané změny postižení lidé velmi vítají, mezi nimi například právě jmenovaná Kristýna Pochmanová. „Loni jsem zde měla svatbu a bylo to pro mě poměrně složité dostat se nahoru do obřadky. Byla jsem v tomto směru závislá na pomoci hodných lidí. Nový výtah je samozřejmě lepší,“ konstatovala tělesně hendikepovaná žena.

Podle jejích slov se v poslední době v Kladně situace s bezbariérovými přístupy zlepšila. „Týká se to nejen úřadů, ale i obchodů, bank, pošt a restaurací. V porovnání s dobou, kdy jsme se sem v devatenácti letech přistěhovala, je v tomto směru k lepšímu posun obrovský. Možná by mohlo po Kladně jezdit o něco více bezbariérových autobusů, ale chápu, že je to otázka financí,“ uvedla Pochmanová.