Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelku odvolali, klienti ale do ústavu nechtějí

Slaný /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vedení kraje narychlo vyměnilo ředitelku poskytovatele sociálních služeb. Klienti s mentálním handicapem přijdou o chráněné bydlení. Nyní je čeká cesta zpět do ústavů.

17.6.2009 11
SDÍLEJ:

Středočeský kraj odvolal ředitelku Bellevue Janu Rumlovou. Klienti zařízení proti tomu protestují.Foto: Kateřina Husárová

Vlna emocí, slzy, nadávky a nesouhlasné bučení provázely ve středukrátce po osmé hodině ranní návštěvu radní a úředníků ze středočeského krajského úřadu, kteří přijeli narychlo do Slaného, aby z funkce odvolali ředitelku Bellevue, poskytovatele sociálních služeb, Janu Rumlovou.

Řízením zařízení byla dočasně pověřena ředitelka poskytovatele sociálních služeb ve Vraném Nataša Duková a o dalším nástupci rozhodne až řádné výběrové řízení. Přestože se vedoucí zařízení Jana Rumlová, podle svých slov, maximálně snažila o to, aby mentálně handicapovaní klienti zařízení, kteří se jen před nedávnem přestěhovali z chátrající budovy ve Šternberku do slánské soukromé Villy Praga v Ouvalově ulici, byli co nejlépe integrováni do běžné společnosti, její snaha se minula účinkem a vedení kraje učinilo bez jakýchkoli předchozích upozornění ve středutomuto kroku přítrž.

Podle krajské radní Zuzany Stöcklové byla ředitelka odvolána z důvodu závažných nedostatků při výkonu své fukce. „Důvodem odvolání je řada stížností ze strany bývalých zaměstnanců a opatrovníků klientů, stejně tak i ze strany pracovníků záchranné služby,“ uvedla radní Stöcklová. Podle jejích slov je navíc další setrvávání šestadvaceti klientů ve Ville Praga neúnosné vzhledem k tomu, že nájem budovy přijde měsíčně na 130 tisíc korun přitom kraj má k dispozici dvě vlastní zařízení, a to zámky ve Šternberku a Vraném.

I když tomu mnohé nenasvědčuje, projekt započaté transformace a integrace handicapovaných lidí do společnosti podle vedení kraje prý zastaven nebude a bude i nadále hledána alternativa, aby klienti mohli získat chráněné bydlení a nebyli nuceni natrvalo zůstávat v ústavech.

Ředitelka Rumlová byla kromě jiného včera nařčena, že výběr drahého soukromého zařízení ve Slaném zavinila. K tomuto kroku jí ale dal svolení kraj, což je i písemně zdokumentováno v jí adresovaném dopise ze 27. dubna 2009.

„Rozhodnutím kraje jsme se i s klienty přestěhovali do Villy Praga. Dnes je to důvod mého odvolání. Bylo mi řečeno, že jsem vytipovala nevhodný objekt. V žádném případě s tím nesouhlasím. Navíc jsem se dotazovala, jestli naši klienti budou nyní umístěni do zámku ve Vraném a skutečně je to v plánu,“ uvedla odvolaná ředitelka Bellevue, Jana Rumlová.

Společně s kolegy pracovala na projektu transformace náročné tři roky, kdy se podařilo desítky klientů umístit mimo ústavy do samostatných bytů, kde nyní žijí. Nevyhovující ústavní vlhké páchnoucí pokoje po sedmi, osmi lidech a společné sociální zařízení bez možnosti soukromí už nechtějí klienti Bellevue zažít. Snadno a rádi si zvykli na život ve městě, útulné pokojíky a možnost chodit neomezeně na vycházky bez dozoru.

„Nechceme do ústavu, nejsme zvířata. Pamatuji doby, kdy nám tam píchali injekce, svazovali do kazajek nebo nás zavírali do klecí. Jsme lidé a chceme svobodu. Já myji nádobí v jedné restauraci a můj druh Josef také pracuje. Máme pejska. Do Vraného do zámku nechci a jestli se tam vrátím, tak umřu,“ řekla nešťastná klientka Ivana Peštová. Podobný názor a nesouhlas vyjádřila včera většina jejích přátel s mentálním handicapem, kteří si z velké části uvědomují, co je za dveřmi zámku čeká.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení