Po otřesných zážitcích a týrání, které museli vytrpět malí sourozenci z Berouna, jsou nyní v péči pracovníků a zdravotníků Dětského domova v Kladně. Obě děti, chlapec i dívka, byly do domova převezeny ve čtvrtek ve večerních hodinách sociální pracovnicí oddělení sociálně–právní ochrany dětí z Berouna za asistence policie.

„Zdravotní stav obou dětí posuzovala pediatrička a nebylo nařízeno žádné další specializované vyšetření. Zprávu od lékaře, kterého si zařídilo berounské oddělení sociálně–právní ochrany dětí, jsme dostali a samozřejmě jsme chtěli, aby je prohlédl i náš pediatr,“ uvedla ředitelka zařízení Hana Gabrielová.

„Fyzické násilí na dětech bylo prokázáno, ale jaký bude stupeň psychického, se uvidí časem a po provedení odborných vyšetření. Při práci s dětmi v současné době spolupracuje široký tým odborníků,“ upřesnila Gabrielová. Podle ředitelky jsou děti už od prvních chvil, kdy byly do domova převezeny, spolu. „Od prvopočátku mají postýlky vedle sebe, sdílejí pokoj s ostatními dětmi a dodržují běžný harmonogram domova,“ upřesnila.

Podle informací, které jako první uvedl Berounský deník, byl hlavním objektem matčina týrání teprve tříletý chlapec. Jeho pětiletá sestra na tom byla mnohem lépe. Matka údajně měla svého syna například přivazovat vodítkem a obojkem pro psa k postýlce. Na týrání chlapečka podle všeho upozornili obyvatelé vchodu v Tovární ulici v Berouně, ve kterém žena s dětmi žila. Podle tvrzení sousedů, přesto že chlapečkovi jsou už tři roky, vývojově působí na dva. Údajně neumí mluvit a už na první pohled je velmi zanedbaný. Ředitelka kladenského dětského domova se však k této skutečnosti nevyjádřila a potvrdila pouze věk chlapce.

Jak uvedl jeden ze sousedů, měla dívenka být hodně neposlušná. Ředitelka domova ale totonepotvrdila. „Adaptovala se velice dobře, spolupracuje, komunikuje a neviděla jsem žádné známky toho, že by byla nadměrně hyperaktivní. Zapojila se jako každé jiné dítě. Ale jestli je to pouze záležitost adaptační fáze, tedy poznáváním nového prostředí, nebo nikoliv, to ukáže čas,“ sdělila. Na otázku jestli už dívenka mluvila o tom, co se za zdmi domova dělo, však Gabrielová odpověděla, že je to záležitost odborných pracovníků a nebude ji komentovat. Podle informací Deníku je matka dětí nyní v psychiatrické léčebně a ani jeden z otců se k dětem nehlásí. „U nás je zatím nikdo nekontaktoval,“ uvedla.

Jak dlouho děti v domově pobudou zatím není přesně jasné a vše záleží především na policejním vyšetřování. „Předběžné opatření je stanoveno na měsíc s tím, že se může prodloužit maximálně na půl roku. Já však doufám, že jakmile policie kauzu uzavře, diagnostiku už budeme mít hotovou a budeme moci dále řešit osud dětí,“ popsala následné kroky ředitelka. V případě, že by se nakonec některý z otců rozhodl, že si chce dítě vzít do péče, rozhodnutí by bylo na straně soudu.

Zprávy o tom, že se podobná kauza ještě v širším regionu neobjevila, však ředitelka dementovala. „Neřekla bych, že podobný případ tu ještě nebyl, jenomže tento se mediálně hodí a je neuvěřitelně předimenzovaný. S případy špatného zacházení s dětmi jsem se v rámci své působnosti v domově už bohužel setkala a v někdy děti měly otřesné zdravotní následky. Všechny tyto kauzy řeší policie a soudy, takže jsme tu už měli i rodiče, kteří byli za týrání dětí odsouzeni,“ uvedla ředitelka, jež ve své funkci působí tři roky.

„Největší počet dětí, na nichž bylo pácháno násilí, jsme měli prakticky hned po mém nástupu. Jejich případy sledujeme, ale vzhledem k tomu, že často mají náhradní rodinu ve vzdáleném místě, fyzicky jsme se s nimi nesetkali,“ dodala.