„Hlášení jsme přijali před devatenáctou hodinou, pod kontrolu jsme požár dostali zhruba v jedenadvacet hodin. Práce ztěžoval fakt, že dvůr byl plný automobilů,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Příčina požáru je podle něj v šetření. Dva hasiči se při zásahu zranili – jeden utrpěl popáleniny 2. stupně, druhý si rozrazil ret.

Ještě včera se obcí linul štiplavý dým a hasičské týmy hlídaly požářiště před případným opakovaným vznícením. „V úterý navečer jsme grilovali u sousedů a netušili, že už vedle šlehají plameny. Bylo velké štěstí, že nezačala hořet auta, které má rodina zaparkovaná na dvoře,“ uvedl Jan Čepelák z Beřovic.Velké štěstí měl i jeden z majitelů objektu, který v podvečer podřimoval v horním pokoji. „Byl jsem v Chomutově a vracel se domů. Syna naštěstí vzbudil můj otec, jinak by v té posteli asi uhořel. Nedokážeme si vysvětlit, co se stalo, ale podle mého názoru musel někdo vhodit oknem něco zapálného. Oheň se rozšířil velice rychle,“ uvedl spolumajitel objektu Karel Svoboda.

Rodina, která ještě před pár lety v rozlehlém stavení provozovala restauraci, se v současné době věnuje dovozu ojetin z Belgie, kterých má dvoře shořelého stavení na třicet a v nedalekém statku další. „Ještěže hasiči stačili vytahat láhve s acetylenem, kyslíkem a propan–butanem, to by to tu navíc ještě vybouchlo. Jsme rádi, že přežili i naši psi, ale je to katastrofa. Do domu jsme investovali miliony korun a všechno je pryč. Musíme začít znovu,“ doplnil Karel Svoboda.

Podle občanů Beřovic se ale jejich podnikání mnoha lidem nelíbí vzhledem k tomu, že podnik s ojetinami není údajně legální a úvěr za koupi stavení prý dodnes nesplatili. „Každou chvíli se tu objeví policie a před sedmi lety tu dokonce zasahoval Útvar rychlého nasazení, který musel beranidlem vyrazit dveře. V objektech se pohybuje neidentifikovatelné množství lidí, takže těžko říci, co se za zdmi odehrává. Ze soužití s rodinou nejsme nadšeni,“ uvedla žena z obce.

„V roce 2005 začali Svobodovi provádět na budově nepovolené stavební práce. Dostali od nás výzvu k okamžitému zastavení této činnosti, ale ani následné rozhodnutí nerespektovali. Záležitost jsme předali stavebnímu úřadu ve Zlonicích a od té doby k nápravě nedošlo. Nikdo z rodiny není dodnes v obci přihlášen k trvalému pobytu,“ uvedl ke straně poškozených starosta Beřovic Ladislav Tyle.

Původ vozidel nyní navíc prošetřuje policie, která na objasňování příčin požáru spolupracuje s hasiči. „Existuje několik verzí, jak mohl oheň vzniknout. Jednou z nich je úmyslné zapálení,“ potvrdila mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.