I takové situace musí řešit strážníci Městské policie Kladno. Zazněly na včerejší besedě pro seniory na téma sebeobrany. Přitom stačí dělat maličkosti a být připraveni.

„Když se stane podobná situace, napadený si musí ze skupiny lidí vybrat, ukázat na něj a říct mu o pomoc,“ vysvětlil strážník Josef Rejda s tím, že tak člověka vyvede z anonymity a ten ve většině případů pomůže. „Pak už se přidají další cestující, takže pachatel bude sám proti většině,“ informoval.

Ovšem podle slov strážníků se senioři mají přímým konfliktům vyhýbat. „Pokud to nejde, měli by se chovat nečekaně,“ uvedl Rejda. „Kousat, škrábat, mlátit je holí nebo se bránit jinak. Pokud je ale znatelné, že je pachatel fyzicky zdatnější, je pod vlivem omamných látek, má zbraň nebo je jich dokonce více, klást odpor je chyba,“ upozornil.

Sezení se zúčastnilo celkem dvaadvacet seniorů, což je z dosavadních besed rekordní počet.

Z minulosti už věděli, že mohou používat různé prostředky, třeba pepřový sprej, poplašná zařízení, píšťalku, paralyzér nebo klíče.

Novinkou byly informace s názornými příklady.

„Většinou chce pachatel peníze. Radili jsme, jak toho využít. Starší lidé by měli mít u sebe dvě peněženky s odlišnými částkami. Pak už není problém dát zloději tu s menším obnosem a zavolat policii,“ řekl strážník Rejda.

Senioři si mohli i vyzkoušet použití pepřového spreje a základy obrany. „Požáru je třeba předcházet, nejen ho hasit. Když už hoří, vždycky vznikne škoda,“ zakončil sezení Josef Rejda.

Příští beseda bude opět v budově Městské policie Kladno, a to 31. března v deset hodin.

„Pokud mají senioři zájem zúčastnit se, ať přijdou na služebnu nebo zavolají na linky 312 604 105 nebo 312 0604 119,“ řekla mluvčí městské policie Olga Oliveriusová.