Díky tomu, že žáci školy dokáží při třídenních trzích pořádaných ještě i dnes v budově pokaždé zpeněžit svoje ruční výrobky, včetně vánočních pohledů nebo výtěžku za sběr papíru, dají každoročně dohromady zajímavou sbírku, která navíc od letoška pomáhá i dvěma sociálně slabým dětem z Indie.
„Naši žáci tímto způsobem už v září adoptovali na dálku šestiletou holčičku Akilu, která žije v bídě jen se svojí maminkou. Tomuto dítěti stačí asi pět tisíc korun na to, aby úspěšně absolvovalo jeden školní rok,“ uvedla ředitelka Základní školy ve Vodárenské ulici Zuzana Holečková.

Proto, aby holčička nemusela od září čekat, až se peníze nashromáždí, byly potřebné finanční prostředky pro ni již na počátku školního roku propůjčeny z fondu Rady rodičů, přičemž díky trhům a sběrovým akcím byly k dnešnímu dni do pokladny vráceny.

„Charita na Akilu se nám zalíbila natolik, že jsme se nechali po vzoru našich žáků inspirovat a za celý pedagogický sbor jsme na dálku adoptovali ještě jedenáctiletého Kirana. Je to chlapec, kterému zemřela maminka, má ještě další dva sourozence, tatínek od dětí odešel. V současné době se o všechny stará pouze babička a jediným zdrojem jejich obživy je pouze malé políčko kukuřice,“ doplnila Zuzana Holečková. Součástí akce jsou tradičně vystoupení dětí z jednotlivých ročníků, jež nadchnou především rodiče.