Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník pátral: Jak a kde žijí bezdomovci v Kladně?

Kladno- Zima, špína, ohromný zápach odpadků, alkoholu a v mnohých případech také výkalů patří k životu kladenských bezdomovců.

17.12.2007
SDÍLEJ:

Na dva, kteří mají přechodné útočiště ve vyzdívce sítenského mostu, upozornil strážníky jiný bezdomovec.Foto: Deník/Zuzana Vlková

O tom, jak a kde všude žijí, se tuto neděli na vlastní oči přesvědčila reportérka Kladenského deníku, která se zúčastnila kontrolní akce na monitorování těchto osob pořádané Městskou policií v Kladně.

Dlouhé boroviny

Krátce po sedmé hodině ranní se teploty v Kladně pohybují až několik stupňů pod bodem mrazu. Společně s hlídkou strážníků jsme dorazili na první místo kontroly do lesoparku Dlouhé boroviny v Kročehlavech. „Bezdomovci se sem uchylují poměrně často. Pod panelovou komunikací se totiž nacházejí parovody, u kterých je teplo, tudíž zde přespávají,“ sdělila mluvčí kladenských strážníků Jiřina Forejtová. A skutečně v několika děrách panelové cesty jsme našli přechodná útočiště, zatím však bez jejich obyvatel.

Vlakové nádraží

Následovala prohlídka dalšího inkriminovaného místa, o němž je známo že se sem lidé se sociálními problémy uchylují. „Do čekárny v budově vlakového nádraží se před zimou schovávají poměrně často, proto zde provádíme kontroly pravidelně. Pokud při nich vyjde najevo, že podezřelá osoba není cestující, je z budovy vykázána,“ řekla Forejtová. S tímto postupem se setkal i jeden spící muž, který se kolem půl osmé ráno hájil tím, že čeká až otevřou trafiku. Podle vyjádření strážníků se však jedná o známou firmu.
Následovalo prohledávání blízského okolí a konkrétně opuštěných drážních domků. Přesto, že to v prvních minutách kontroly vypadalo, že tu nepochodíme, nakonec i zde byl nalezen bezdomovec.
Asi padesátiletého muže strážníci objevili v budově plné odpadků a bez oken téměř nahého. Tvrdil, že pochází z Prahy a do Kladna se dostal omylem.

Sítenský most a galerie
Potom se strážníci vydali do dalšího místa, o kterém vědí, že tu čas od času přespává jistý muž. Po prvotní prohlídce pod sítenským mostem jsme však nikoho nenašli, a proto jsme zamířili do chátrající budovy galerie.
„Na zdevastovaném sociálním zařízení byl strážníky objeven spící muž, který však u sebe neměl doklady, a tak se hlídce představil pouze ústně. Trvalé bydliště má podle svého tvrzení v Libušíně,“ uvedla mluvčí.
Patrně ze silného rozladění po nepříjemném ranním probuzení muž poradil strážníkům, aby se vrátili zpět pod sítenský most. V poměrně malé cihlové vyzdívce zakryté kovovými poklopy tu byli objeveni dva spáči.
Strážníci zjistili, že se jedná o jednoho muže z Kladna a druhého ukrajinské národnosti, který se však prokázal českým řidičským průkazem s tím, že zde má dlouhodobý pobyt.
Oba byli hlídkou strážníků napomenuti za velké množství různých odpadků a výkalů, jež se nacházely v blízkosti vyzdívky.

Bývalá huť Koněv a hřbitov u sv. Jána
V areálu bývalých hutí Koněv a na hřbitově u sv. Jána strážníci žádného bezdomovce neobjevili.

Štěpánská ulice

Patrně největším překvapením po celém dopoledni bylo pro reportérku Deníku zjištění, že i takové místo, jako je kanál v sídlišti, může být pro někoho domovem. I nenápadný vstup do stoky ve Štěpánské ulici má svého obyvatele. Po naléhání strážníků se z něj vynořil starší muž, se kterým se již strážníci několikrát setkali. I přes opakované výzvy, aby toto místo opustil, však nedbal jejich pokynů, a tak mu hned po probuzení byla byla udělena bloková pokuta ve výši jednoho tisíce korun.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veletrh celoživotního vzdělávání se koná v Kladně ve dvou dnech od 17. do 18. října.
87

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení