„V současné době má Městská policie Kladno 126 zaměstnanců, okolo stovky lidí je v terénu. Ve dne je v ulicích jedenáct dvoučlenných hlídek, večer sedm dvoučlenných. Součástí sboru jsou i čtyři strážníci psovodi,“ uvedl šéf kladenských strážníků Michal Strieborný, podle kterého se městská policie nezaměřuje pouze na dopravu, ale i na bezpečnost v ulicích. „Garantuji všem, když se někde něco děje, je tam na zavolání naše hlídka do tří minut,“ zdůraznil Strieborný, který tuto bezpečnostní složku města řídí poslední dva roky.

Za tu dobu se mnohé změnilo, stavy strážníků se podařilo doplnit a posílit hlídky v ulicích, kamerový systém se průběžně rozšiřuje. „Strážníci jsou velmi dobře ohodnoceni a mohu říci, že se nám podařilo z městské policie opět udělat prestižní povolání,“ poznamenal ředitel Městské policie Kladno.

Výcvik strážníků nikdy nekončí, denně musí cvičit nejméně hodinu, ať už v posilovně, nebo na novém venkovním hřišti. Účastní se i speciálního výcviku pod vedením policisty a špičkového zápasníka v oktagonu Tomáše Pelešky. „Každého půl roku podstupují strážníci prověrky, co se týká fyzické kondice. Splnit musí každý,“ připomněl Strieborný.

Mapa kriminality 

Podle mapy kriminality na serveru Kladno bezpečné trestná činnost ve městě v období od ledna do července za poslední tři roky stoupla. Ve sledovaném období v roce 2020 bylo trestných činů 945 a objasnit se tehdy podařilo 45 procent z nich. Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo trestných činů 1349 s objasněností 38,25 procenta.

Ředitel Strieborný k číslům dodává: „Kladno a Liberec jsou jediná dvě města v republice, kde se mapy kriminality vytvářejí v součinnosti státní a městské policie. Pokud by tedy někdo chtěl srovnávat kriminalitu například v jiném stejně velkém městě, data jsou neporovnatelná. Trestných činů je zde logicky zaznamenaných více, a může to proto budit dojem, že je v Kladně trestná činnost vyšší než jinde,“ vysvětluje Strieborný.

Četná místa ve městě střeží ve dne v noci oka kamer. Aktuálně jich je v ulicích Kladna instalováno okolo 150 a přibývají další za celkovou částku 1,1 milionu, na niž zhruba polovinou přispělo ministerstvo vnitra.

„Projekt zahrnuje vybudování tří nových kamerových bodů, dvou v ulici Wednesbury, na křižovatkách s Polskou a s Ukrajinskou, třetí bod je ve Švermově ve Velvarské ulici. Umístění nových kamerových bodů bylo vybráno na základě bezpečnostní analýzy a statistik,“ sdělila mluvčí Městské policie Kladno Alena Purkytová.

Z prostředků města byly pořízeny ještě kamerové body na revitalizované pěší zóně v centru města, na kruhových objezdech v ulicích Vodárenská - Americká a Americká u obchodního domu Lidl. Další kamery dohlížejí na bezpečnost v ulicích Saskova a Vašatova.