V první fázi v délce třech měsíců město Kladno otestuje, jaký je zájem obyvatel o systém sdílených kol a zda má smysl ho nasadit do plného provozu a případně za jakých podmínek.

Kladeňáci a návštěvníci města budou mít podle schváleného materiálu k dispozici prozatím šedesát kol vybavených GPS modulem.

Kola nebudou mít pevně určená stanoviště, ale budou dostupná po celém městě tam, kde je uživatelé budou využívat. Veškeré informace včetně plateb nebo například odemykání kol budou mít uživatelé k dispozici v aplikaci pro mobilní telefony. I díky ní by město po třech měsících zkušebního provozu mělo mít potřebné podklady pro rozhodnutí, zda se v Kladně tento způsob dopravy

osvědčil a má zde budoucnost. Předpokládané náklady na zkušební provoz činí šest set tisíc korun.

„Kolo je vhodným doplňkem k dalším druhům individuální dopravy. Kladno je moderní město a tento druh služeb patří k rozvoji kvalitních podmínek pro život něm. Systém sdílení kol je službou, která je ve světě i České republice stále běžnější a populárnější. Proto jsme se rozhodli zapojit do projektu a vyzkoušet, jakou bude mít akce u Kladeňáků odezvu," vysvětlil důvod zapojení kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).