VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanice stále vyvolává emoce

Lány - Bioplynovou stanici zpracovávající biologicky rozložitelné odpady a látky má v plánu mezi obcemi Lány a Rynholec postavit společnost Ekologie. Ta zde už provozuje velkou skládku tuhého odpadu. Záměr zvedl mezi obyvateli jmenovaných vesnic a dalších obcí v okolí vlnu nesouhlasu. Lidé se obávají zhoršení životního prostředí, zejména v souvislosti se zápachem a zvýšením dopravní zátěže.

14.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: www.stary.biom.cz

Vedení Lán podalo v rámci řízení vlivu stavby na životní prostředí nesouhlasné stanovisko s výstavbou stanice. V obci vzniklo občanské sdružení (k podobnému kroku se chystají i v Rynholci), občané podepisují protestní archy. Naopak firma Ekologie uvádí, že šíření zápachu ze stanice nehrozí.

Podle Karla Pleinera, zastupitele obce a zároveň jednoho z iniciátorů vzniku občanského sdružení Lány a Vašírov, zdravý prostor pro život, je alfou a omegou problému vzdálenost bioplynové stanice od zástavby rodinných domů. Ta od nejbližších obytných objektů v Lánech činí 1300 metrů, od Rynholce dokonce méně než kilometr. „Lze předpokládat, že v Lánech by v souvislosti se stanicí vzrostly hodinové koncentrace imisí. V průměru více než polovinu roku vanou v této oblasti větry směrem od místa plánované výstavby stanice směrem k obci,“ uvedl Pleiner.

Obdobný názor má i starosta Karel Sklenička. „Lány leží v údolí a třetinu dní v roce je zde inverze. Byli jsme se podívat v bioplynové stanici v Kněžicích u Nymburka a zápach tam je,“ prohlásil starosta.

Naopak kladenský primátor a předseda komise rady Středočeského kraje pro životní prostředí a zemědělství Dan Jiránek míní, že bioplynovou stanici v podobě navržené investorem lze považovat za ekologickou stavbu.
Určitý problém prý může být ve vhodnosti umístění zařízení, ale tuto otázku komise při rozhodování o souhlasném stanovisku s výstavbou nemá ve své kompetenci.

Obecní zastupitelstvo požádalo zdejšího obyvatele a odborníka na životní prostředí o vypracování posudku vztahujícího se k záměru vybudovat bioplynovou stanici, která má při zpracování odpadu a následné výrobě elektřiny a tepla využívat metodu takzvané anaerobní fermentace v uzavřených nádobách bez přístupu vzduchu.

„Vlastní proces fermentace je bezpečný a nevykazuje pachovou zátěž. Jiná je ale situace při navážení materiálu a jeho přípravě pro dávkování do fermentoru. Zde je velmi obtížné zamezit úniku zápachu. Nejsilnější vykazuje jateční odpad. Pokud se v biostanici třídí biologicky rozložitelný komunální odpad, tak i zde vzniká pachová zátěž. Třídírna sice bývá v uzavřené hale, ale vždy dojde k určitému úniku do volného prostředí. Rovněž fermentát - vyhnilá hmota, která je skladována v již otevřené nádrži, může vydávat zápach. Závisí to na druhu zpracovávaného materiálu a době zdržení ve fermentoru,“ uvedl ve zprávě Jaroš.

Zároveň dospěl k závěru, že reálné riziko zvýšené pachové zátěže bude mít negativní vliv na další rozvoj obce, a to zejména v poklesu zájmu investorů o toto území či úbytku obyvatel. Snížení atraktivity lokality se podle Jaroše projeví i na cenách stávajících nemovitostí snížením jejich současné hodnoty.
V těchto dnech mohou obyvatelé Lán vyjádřit své nesouhlasné stanovisko se záměrem výstavby bioplynové stanice svým podpisem na sběrných arších v prodejnách a na dalších místech.

„Tato aktivita není organizovaná občanským sdružením. Nejedná se o petici, neboť zde nejsou splněny všechny její podmínky. Na arších není například uvedeno, kdo tuto akci pořádá. Jedná se tedy spíše o podpisovou akci směrem k zastupitelstvu,“ sdělil Karel Pleiner.

Bouřlivou atmosféru lze očekávat na úterním zasedání lánského zastupitelstva v Hotelu Classic. Jeho hlavním bodem bude od 19 hodin právě projednávání záměru výstavby bioplynové stanice. Účast přislíbil také zástupce společnosti Ekologie Jiří Pergler.

14.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sokolská masopustní zábava - šibřinky, které se v sobotu večer uskutečnila v kině Sokol v Kladně, měla letos téma První republika.
13

Sokolské šibřinky byly v Kladně v tématu První republiky

Středočeský kraj se prezentoval na veletrhu cestovního ruchu na Výstavišti v Pražských Holešovicích.  Mezi pozvanými hosty na krajském stánku nechyběla Gabriela Novotná a Lukáš Kvapil – oba známí účastí v Rallye Dakar.
114

Středočeši nabídli adrenalin pro každého i ten zprostředkovaný z Dakaru

OBRAZEM: Retro ples v Kladně se i pošesté vydařil

Kladno - V Domě kultury v Kladně se v pátek večer uskutečnil už šestý Retro ples. Tentokrát se nesl v duchu zpěváka George Michaela, který byl hlavním hostem večera.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Atletický stadion ve Slaném se dočká zázemí

Slaný - Sportovci se na slánském stadionu neměli dosud kde převlékat, ani kde se umýt. To se co nevidět změní. Pomoci má dotace.

Výhra ve skupině! Češi si poradili i se Švýcary

/FOTOGALERIE/ Ani ve třetím olympijském zápase nenašli hokejisté České republiky přemožitele a po úspěších nad Koreou a Kanadou v neděli ráno našeho času porazili Švýcarsko 4:1. Tím si zajistili vítězství ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT