Vášeň v mnoha podobách. To je ústřední motto knihy šestatřicetileté spisovatelky Martiny Bittnerové žijící v Hospozíně na Kladensku.

Kniha s názvem Spisovatelky a Erós Utajené životy velkých českých žen, evokuje různé představy. Přestože se nakladatel rozhodl pro tento titul, autorka předesílá, že se nejedná o erotické příběhy.

Dílo, jež Martina Bittnerová pracovně pojmenovala Nymfy, přibližuje životy deseti českých spisovatelek, novinářek a hereček 19. a 20. století. Soukromé příběhy žen a dívek, jejich lásky šťastné i nešťastné, vášně, ať už k divadlu, literatuře nebo rodině, předkládá v podobě, v jaké je dosud neznáme.

Nejedná se o feministické dílo. Autorka se nesnaží líčit šablonovitě životopisy tak, jak to dělají mnohá média. Kromě zvučných jmen, jakými jsou Karolína Světlá, Božena Němcová, Magdalena Dobromila Rettigová nebo Marie Majerová, nahlíží pod pokličku životů, ve své době slavných, přesto zapomenutých dam.

Čtenář tak poprvé dostává možnost setkat se blíže se Sofií Podlipskou, Růženou Svobodovou, Bohuslavou Rajskou, Věnceslavou Lužickou či Hanou Kvapilovou. Byly nadané, více i méně krásné. Mladé i dříve narozené, skromné i vypočítavé. Muži milované i týrané. Měly své vášně a slabosti.

Jednou z těch, jíž autorka v knize připomíná, je herečka někdejšího pražského Prozatímního divadla Marie Bittnerová. Poměrně významná představitelka klasického dramatu. V angažmá divadla vévody Meiningenského se dále proslavila v Německu a při cestách po mnoha zemích Evropy.

„Její manžel byl příbuzný mého praděda. Manželství zůstalo bezdětné a Marie při druhém předčasném porodu zemřela,“ přiblížila Martina Bittnerová.

Zajímavostí její knihy je i to, že příběhy popisovaných žen se nejednou prolínají. Některé pojilo přátelství, jiné rozloučilo nepřátelství v důsledku předchozích vášní.

„Základ knihy vznikl před pěti lety. Na pulty knihkupectví se dostala ale až loni. Dělala jsem řadu úprav tak, aby rukopis dostal výsledný tvar,“ řekla spisovatelka.

Měsíce, které Martina strávila v archivech, muzeích a knihovnách, jsou jistou zárukou, že se čtenáři dostává do ruky seriózní publikace, která není jen odrazem spisovatelčiny fantazie.

„Práce na knize mě velmi bavila, i když to bylo časově náročné. Zbyla mi spousta materiálu. To mě inspirovalo k napsání další knížky o mužích. Ráda bych ji dokončila v červnu,“ uzavřela autorka. Po dokončení mužů se chce věnovat psaní pro děti a mládež. Naváže tím na svoji starší povídku. Podobných má prý v šuplíku požehnaně.