Sjeli se šermíři z celé republiky i zahraničí. Ve stanovém táboře bylo ubytováno dvě stě skupin, to je přes dva a půl tisíce lidí, z toho šermířů jeden a půl tisíce. Letos mělo velký vliv na průběh této události prosluněné počasí. Vždyť minulý rok se bojovníci utápěli pod kotníky v bahně.


„Libušín už je tak známá akce, že každý si hlídá termín. Je to největší bitva v republice. Vymyslel jsem to před osmnácti léty. První ročník bojovalo sto padesát šermířů a bitva se odehrávala u kostelíku sv. Jiřího. Kulisy včetně letošního draka si vymýšlím. Je to smyšlený, zhruba hodinový děj z období gotiky,“ řekl hlavní organizátor akce Václav Janda z libušínské skupiny historického šermu Kyrius, kterému vypomáhala manželka Marie a u prezentace Lenka Herinková.


Námět, scénář a režii měl pod palcem Tomáš Hejtman Lapáček z Kladna. „Ještě k tomu dělám velitele hodného vojska. Ta se nechají přepadnout, ale nakonec zvítězí. Organizuji samotný děj. Příběh je o hodném draku, zhotovený z mirelonu, polystyrénu a montážní pěny, který má schopnost oživovat mrtvé lidi. Král který ho má, je vlastně neporazitelný. Je to jak ve válce, schopní velitelé udělají schopný děj, neschopní budou zašlapáni,“ prozradil režisér z kladenské skupiny Torax. Příběh divákům vyprávěl člen kladenského divadla Vladimír Volek.


„Začíná příběh o statečnosti, odvaze a rytířské cti. Příběh se jmenuje Dračí řád,“ ozývá se z reproduktorů příjemným hlasem.
Děj začal bitvou podkreslený dobovou melodií zvukaře Mirka Píši. Louka se zaplnila vojsky. Každý aktér ve zbroji nesl na těle kolem dvaceti kilogramů plechového brnění. Jen namátkou bojovali skupiny Fortuna z Kralup, Dačiččtí z Dačič, Páni ztraceného ráje z Rakovníka nebo Malkus z Děčína a další.
Napilno měli i pyrotechnici Ladislav Novák a Petr Kabeš ze skupiny Draco Ardens. „Postaráme se o klasické dělostřelecké dopady, výbuchy v zemi, které jsou řízené přes pult. Zefektivnit musíme pohyblivého draka, hlavně nesmí shořet,“ přiznali.


„Už při čtvrtém ročníku jsme si říkali že skončíme, ale to jsme těm nadšencům nemohli udělat,“ uzavřel Janda.
A co příští rok? Bitva bude! Autor: Břetislav Kostka