Řada lidí tak již tradičně věnuje tento podzimní čas vzpomínkám na své nejbližší návštěvou hřbitovů. Výjimkou nejsou ani Kladeňáci.

Toho však využívají také zloději, kteří se často spokojí s tou nejjednodušší hřbitovní výzdobou jako jsou věnce, řezané květiny nebo dokonce malé svíčky. Svou pozornost zaměřují také na auta, která si návštěvníci hřbitovů zapomenou uzamknout či v nich ponechají viditelně položené osobní doklady, peněženky, telefony a další cennosti.

„S řáděním zlodějů naštěstí osobní zkušenost nemám. Nikdy nám nic neukradli. Navštěvuji hřbitov v Lánech, který je dobře udržovaný a nikdo si zde nic podobného nedovolí. Myslím si, že člověk který má k pozůstalým alespoň trochu úctu, by nic takového nikdy neudělal," řekl dvacetiletý Tomáš Baroch, který bydlí v Lánech.

Nejen Kladeňáci si ale jistě pamatují na devětašedesátiletého seniora z Kladna, který byl v minulosti na hlavním kladenském hřbitově opakovaně přistižen pracovníky zdejší správy při krádeži kytic z hrobů. Ty pak následně nabízel k prodeji a své chování zdůvodňoval špatnou finanční situací. Za své počínání mu tak strážníci několikrát udělili blokovou pokutu.

Z toho důvodu tak budou kladenští strážníci i policisté již několik dní před Dušičkami v pohotovosti.

„Největší nápor návštěvníků očekává městská policie ve středu 2. listopadu, na kterou připadá státní svátek a také o víkendu, který Dušičkám předchází. Hlídky strážníků se zaměří na kontrolu, jak samotných míst posledního odpočinku, tak i na kontrolu dopravních prostředků, kterými návštěvníci na místo přijedou," sdělil Kladenskému deníku mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Kontrolovat hřbitovy a jejich okolí budou strážníci také v nočních hodinách a v případě potřeby, budou též usměrňovat provoz u hlavního kladenského hřbitova, kam míří nejvíce návštěvníků.

Pozadu však nebude ani policie. „Lidé budou moci vidět policisty až do neděle 6. listopadu na hřbitovech po celém území kladenského okresu. Majitelům hrobů doporučujeme, aby si své hroby vyfotografovali a vlastnili tak dokumentaci pro případ, kdyby jim z nich byly zcizeny nějaké předměty. V dnešní době jsou pachatelé nevyzpytatelní a dost často se zaměřují také na části funerální architektury, jako jsou například části hrobek a náhrobků nebo okrasné kovové předměty či sošky," konstatovala kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Policejní hlídky budou navíc poskytovat informace návštěvníkům hřbitovů a distribuovat letáky s preventivní tématikou.

Dalším opatřením ze strany policie bude také kontrolní činnost na silnicích, na kterých je v době těchto svátků zvýšený provoz. Mnohdy jej komplikují tak zvaní sváteční řidiči, tedy ti, kteří během roku za volant usedají jen výjimečně. Navíc jezdí obvykle pouze krátké vzdálenosti, ale na Dušičky objíždějí i vzdálenější hřbitovy.

„Apelujeme na řidiče, aby byli již o blížícím se prodlouženém víkendu velmi obezřetní, neboť jako každým rokem je právě v předdušičkových dnech a o víkendu očekáván vyšší nárůst automobilů na silnicích. Upozornění se však týká všech účastníků provozu včetně chodců," dodala policejní mluvčí.

V období kolem Dušiček se také mění počasí. Na podzimní plískanice ještě nejsou řidiči zvyklí, i to může cestování do značné míry znepříjemnit.