„Blokové čištění jsme zahájili v dubnu, poslední lokality spadají na srpen. Rozpis na měsíc dopředu uveřejňujeme na našich stránkách i facebookovém profilu, dále například v naší příloze v Kamelotu. Konkrétní lokality vždy s týdenním předstihem osadíme dopravním značením s přesným termínem blokového čištění,“ vysvětlila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Ta zároveň informovala, že v rozpočtu města je na letní údržbu vyčleněno 20 milionů korun. Pro porovnání se jedná o téměř stejnou částku, se kterou město hospodařilo loni. V roce 2017 šlo totiž na letní úklid pouze o milion korun více. „Vedle blokového čištění, které provádíme od dubna do srpna, se jedná i o úklid spadaných květů, listí i ovoce a dalších prací zajišťujících čistotu našeho města. Tyto práce provádíme operativně od dubna do října,“ řekla Kladenskému deníku Lenka Růžková.

Občané Kladna si tak mohou všímat značek zákazu stání s dalšími informacemi, které jsou na místa blokového čištění umisťovány minimálně s týdenním předstihem. Přesto se čím dál tím častěji najdou řidiči, kteří značky nerespektují. To dokazují především čísla kladenské městské policie, podle kterých muselo být v souvislosti s blokovým čištěním v roce 2016 odtaženo 329 vozidel, v loňském roce se číslo vyšplhalo dokonce na 379 odtahů. Letos zatím muselo být odtaženo už 49 vozidel. Před několika lety musely být práce kvůli špatně zaparkovaným autům dokonce pozastaveny. „Řidiče samozřejmě prosíme o jejich respektování, v případě porušení zákazu stání v daných lokalitách jim hrozí bloková pokuta nebo odtah vozidla,“ dodala Lenka Růžková.

Řidiči by si na to, kdy a kde parkují, měli skutečně dávat velký pozor. Nejenže mohou být šokováni, když své auto nenaleznou na místě, kde ho předtím zaparkovali, za odtažení jejich vozu navíc zaplatí 1308 korun, za započatý odtah pak 715 korun.

To, že lidé značky skutečně nerespektují, potvrdila také mluvčí Městské policie Kladno Alena Purkytová. Podle té je situace velmi složitá. „V sídlištích není pořádně kde zaparkovat. Lidé například večer přijedou z práce a zaparkují, kde se dá. Jenže ráno, kolem šesté nebo sedmé hodiny, kdy začne blokové čištění, se málokomu chce jít přeparkovat,“ popsala jednu z příčin, proč musí strážníci řešit odtahy vozidel, mluvčí.

Problematičtější jsou podle jejích slov obecně sídliště a centrum města, v rodinné zástavbě většinou problém tak velký není.