Co je boccia? Obdoba francouzského pétanque pro těžce hendikepované vozíčkáře. Cílem je zahrát co nejvíce míčů své barvy k bílému míči. Soutěží se v kategoriích dvojic a jednotlivců.

„Hře boccia se věnuji už od roku 2002. Poprvé jsem reprezentoval o dva roky později na mistrovství Evropy v Portugalsku,“ vzpomíná Radek Procházka.
Úspěšný Kladeňák začal sbírat body pro český pár kategorie BC4 do světového žebříčku. Na mistrovství světa v brazilském Rio de Janeiru se mu podařilo uhrát dvojnásobné čtvrté místo. Loňský světový pohár v kanadském Vancouveru nebyl šestým místem tolik úspěšný, ale získané body stačily na umístění mezi sedmi páry, které se spolu s reprezentací pořádající země nominovaly do Pekingu. „Účast na paralympídu v bocciu si vybojují jen ti nejlepší, kteří absolvují mistrovství světa a Evropy i světový pohár,“ poznamenal hendikepovaný reprezentant.

Procházka je na vozíku od svých osmi let, kdy ho na chodníku srazil autem opilý řidič. Při následující rehabilitaci v Hamzově léčebně v Luži vyzkoušel bocciu a velmi záhy začal závodit za TJ Léčebna Košumberk na národních turnajích. Dnes je několikanásobným mistrem České republiky a reprezentantem se zkušenostmi z mistrovství Evropy i světa.

„Celou sezonu se věnuji tréninku s velkým nasazením a je jasně vidět růst formy. Do Pekingu jedu s medailovými ambicemi, ale i umístění v první polovině mezi nejlepšími boccisty světa bude úspěch,“ řekl podle aktuálních žebříčků pátý hráč světa mezi jednotlivci Procházka. Se svým reprezentačním kolegou Ladislavem Kratinou drží stejnou pozici i v kategorii párů.

Letní paralympijské hry začnou 6. září a skončí o 11 dní později. Českou republiku bude reprezentovat celkem 56 hendikepovaných sportovců. „Nevím jestli se do Číny zcela těším. Asi mi to stále nedochází. Navíc budu pryč celý měsíc a doma nechávám svou přítelkyni,“ svěřil se Radek, který pracuje jako webmaster v občanském sdružení Sportem proti bariérám – Český ráj. V Číně chce poznat nejen sportoviště, ale i život obyčejných lidí, aby si o této zemi dokázal udělat vlastní úsudek.