„Výsledkem je dvanáct zadržených osob. Dva z nich jsou podezřelí z trestného činu výržnictví, ostatní se dopustili přestupku a čeká je pravděpodobně finanční postih,“ informovala mluvčí kladenského okresního ředitelství policie Jana Šteinerová.

Incident se stal v závěru utkání. Příznivci Bohemky se dožadovali penalty po zákroku domácího Bartoše na Škodu. Jak později ukázaly televizní záběry, sudí Kocián posoudil situaci správně a nezapískal. Fanoušci zelenobílých, kteří už předtím opakovaně polévali postranního rozhodčího pivem, začali na hrací plochu házet vytrhané sedačky. Vzápětí se pustili do šarvátky s domácí ochrankou. Situaci definitivně vyřešil až zásah policejních těžkooděnců. Utkání bylo kvůli nepokojům přibližně na sedm minut přerušeno.

„Zápas byl vytipován jako rizikový, proto bylo nasazeno více než sto policistů z kladenské i středočeské pořádkové jednotky. Pořadatelská služba nemohla sama větší množství příznivců Bohemians zvládnout, proto jsme přistoupili k zákroku a následnému zadržení dvanácti mužů starších osmnácti let. Policisté situaci monitorovali v kladenských ulicích i v dalších hodinách, neboť měli určité náznaky, že se schyluje ke střetu domácích a hostujících fanoušků,“ sdělila mluvčí policie.

Poměrně razantně se k celé záležitosti postavilo vedení hostujícícho týmu. Fotbalový klub Bohemians 1905 se omluvil vedení, fanouškům a hráčům Kladna za chování některých jedinců v závěru utkání. „Jsme připraveni uhradit vzniklé škody, které způsobili na stadionu lidé hlásící se k pražskému klubu,“ stojí v oficiálním prohlášení na webových stránkách Bohemians. Vedení vršovického týmu si od policie, České televize a přítomných fotografů vyžádalo pořízené materiály a následně bude postupovat velmi striktně. Pokud budou identifikováni fanoušci, kteří se ve druhém poločasu účastnili rvačky v sektoru domácích, bude jim zakázán vstup na domácí zápasy Bohemians a jejich identifikaci budou mít k dispozici i kluby při venkovních utkáních. Stejný postup se uplatní vůči těm, kteří vhazovali sedačky na plochu. Na druhou stranu se Bohemians chce zabývat i chováním kladenské pořadatelské služby.

„Ve vypjatých momentech v závěru zápasu členové ochranky svlékli vesty, aby nebyla vidět jejich čísla, provokovali a následně i atakovali fanoušky Bohemians. Jejich jednání celou situaci ještě zhoršilo, nicméně není omluvou pro zničené sedačky,“ je přesvědčeno vedení Bohemky.
Eduard Novák z vedení SK však zásah pořadatelů hodnotí jako odpovídající. „Když se někdo chová jako slušný divák, nemá se čeho obávat. Pokud ale ne, musí počítat s tím, že pořadatelé zasáhnou. Jsem zastáncem tvrdých represí. Pořadatelská služba ale tento incident nevyvolala, příznivce hostů nejprve upozornila, aby svého nevhodného chování zanechali,“ sdělil včera Kladenskému deníku Novák, jenž jako nezbytný vidí i následující zásah republikových policistů.

Podle Nováka mají SK Kladno a Bohemians 1905 vzájemně velmi dobré vztahy. Kladenští omluvu Vršovických přijali, o případné náhradě způsobené škody budou zástupci obou klubů ještě jednat.

„Jednalo se o specifické utkání. Vyšli jsme Bohemce vstříc a poskytli jí více vstupenek pro její příznivce, než bývá obvyklé při jiných zápasech. Byli jsme ubezpečeni, že s jejich fanoušky nebývají problémy. Bohužel se mezi nimi našla skupina těch, kteří je dělali,“ prohlásil Novák.

Nejednalo se však o první incident fanoušků klokanů. Podobný způsobili i při svém předchozím výjezdu k utkání v Mladé Boleslavi.