Přestože mnozí ani netuší, že mají tento nepříjemný plevel na své zahrádce, zejména rodiče dětí by se měli mít velmi na pozoru, pokud si v těchto místech jejich potomci hrají. Rostlina s lopuchovitými listy, která často děti láká ke hře, a jejíž velké duté stonky rády používají jako dalekohledy či foukačky, může velmi vážně ohrozit zdraví a na pokožce způsobit obří puchýře či poškodit zrak.

Kvůli ohrožení veřejného zdraví je majitel pozemku přímo povinen bolševník pravidelně likvidovat, i když je známo, že rostlina má silný pud sebezáchovy. Na její výskyt v Tuchorazu upozornil tento týden Kladenský deník pozorný čtenář. Kvůli tomu, že pozemky v těsném sousedství společnosti Art Weld, kde se bolševník vyskytuje, vlastní nejméně šest majitelů, kteří v místě nežijí, nepodařilo se nám je kontaktovat.

„Co se týká naší firmy, v areálu to svinstvo přímo nemáme, ale zarostlé je to tu pořádně. Určitě by to chtělo, aby někdo bolševník posekal. Je ale pravda, že větším zlem je pro nás sousedství nepřizpůsobivých lidí, kteří sem házejí svůj nepotřebný domovní odpad,“ řekl zástupce vedoucího společnosti Art Weld Miroslav Hájek.

Na upozornění kladně zareagoval také ředitel Městského podniku služeb Kladno Petr Schönfeld, jenž přislíbil, že lokalitu opakovaně prověří. „Pokud je to na pozemcích města, okamžitě rostlinu zlikvidujeme. Jestliže se ale jedná o soukromý pozemek, musí tak majitel učinit na vlastní náklady,“ podotkl ředitel.

Nesahat, netrhat, pouze likvidovat, ale v ochranném oděvu a s brýlemi

K závažnosti toxických účinků bolševníku se vyjádřil také primář kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno. „Je velice dobře, že o tom informujete. Bolševník má velmi silné lokálně toxické účinky i bez slunce a o to víc, když na něj posvítí. V kontaktu se šťávou rostliny mohou nastat velmi silné alergické reakce. Puchýře a otoky se hojí i řadu týdnů. Při kontaktu s očima je to ještě závažnější. Jeho likvidaci doporučuji v ochranném gumovém oděvu včetně brýlí,“ řekl primář Vladimír Drvota.

Z praxe si pamatuje případ, kdy si rodina natrhala kytici listů do vázy a všichni její členové skončili v nemocnici na ošetření.

Bolševník velkolepý
Rostlina z čeledi miříkovitých, pocházející z oblasti centrální Asie, je i v Evropě významný invazní druh. Bolševník je evidován jako obzvlášť nebezpečný druh, který je schopen ničit původní ekosystémy na daném území. Navíc může ohrozit lidské zdraví, protože obsahuje různé fototoxické furanokumariny, které u člověka způsobují těžké fotodermatitidy. Ve tmě jen dráždí kůži, na denním světle (respektive na jakémkoliv světle obsahující UV složky) způsobují těžké poleptání a zpuchýřnatění pokožky. Může vést k minimálně dočasnému znetvoření obličeje, o riziku vážného poškození zraku nemluvě. (zdroj: wikipedie)