Po prvním případu výskytu bolševníku velkolepého, o němž vás Kladenský deník informoval již koncem června, se zdá, že tato nebezpečná rostlina začíná zamořovat Kladno.

Redaktoři Deníku ji objevili také v okolí tratě U Zvonečku a ve skutečně hojném počtu v Pařížské ulici. O tomto zjištění byl informován i Magistrát města Kladna. „Pracovníci odboru životního prostředí se na místa zajedou podívat a situaci zjistí. Bohužel se ale zdá, že všechny tři pozemky jsou nejspíš soukromé, a proto likvidaci nemůžeme provést sami,“ uvedl mluvčí Libor Kasík.

Ten také sdělil, že město podněty ohledně výskytu této rozpínavé rostliny vítá. „Všechny majitele pozemků budeme kontaktovat a upozorníme je, že by bylo dobré, aby bolševník zlikvidovali. Ohledně jeho výskytu v Pařížské ulici už jsme tyto kroky podnikli, a proto ho už část byla posekána,“ dodal Kasík.

Bolševník je velice agresivní rostlina, která má velmi dobrou klíčivost. Přitom bez problémů dorůstá do výšky dvou metrů a více, čímž převýší většinu ostatní zeleně. Z velkých květů se zároveň uvolňuje množství semen, a tak snadno expanduje. Jedná se tedy o významný invazní druh. Podle odborníků je nejlepší ho likvidovat ještě před tím, než se vysemení. Cesty jsou přitom dvě, mechanická nebo chemická. Pokud jsou rostliny posekány, pracovníci Státní rostlinolékařské správy doporučují, aby ho lidé pro jistotu ještě spálili.

Bolševník nejenže dokáže utlumit růst ostatních rostlin svou výškou a mohutností, ale především je toxický. Podle primáře kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno Vladimíra Drvoty má velmi silné účinky i bez slunečního záření. O to horší jsou následky, když na něj slunce svítí. “V kontaktu se šťávou rostliny mohou nastat velmi silné alergické reakce. Puchýře a otoky se poté hojí i řadu týdnů. Při kontaktu s očima je to ještě závažnější,“ sdělil. Opatrnosti podle něj nezbývá ani při jeho likvidaci a doporučuje používat ochranné prostředky včetně brýlí.