Skutečnost je však jiná. Především proto, že od 1. ledna 2009 už k nehodám se škodou do jednoho sta tisíc korun bez zranění není třeba volat policii.
Nový zákon totiž řidičům ukládá, že policie musí být u nehody přítomna pouze v případech, kdy škoda přesáhne zmíněnou částku, dojde ke smrti nebo i jen lehkému zranění některého účastníka, poškození komunikace, majetku třetí osoby, životního prostředí, nebo pokud není ve vlastních silách účastníků nehody zajistit obnovení dopravy.

„Zatímco v loňském roce jsme z období od 1. do 5. ledna řešili pětadvacet nehod, letos je to pouze třináct. Ku příkladu včera jsme měli pouze jednu nahlášenou. Je tedy skutečně možné, že statistická čísla klesají kvůli tomu, že nám řidiči nehody nehlásí,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Za zkrácení doby vyřizování, ale zákon od řidičů vyžaduje, aby u sebe vždy měli tužku a papír. Je totiž na nich, aby si incident vyřídili mezi sebou a následně vyplnili záznam o nehodě pro pojišťovnu, a to bez zjištěných nacionále a čísla smlouvy o povinném ručení jen těžko mohou. Pojišťovny přitom obvykle mají formuláře v pobočce, nebo si je řidiči mají možnost stáhnout i na internetové adrese www.instructor.cz/info_ridici.

Kromě toho přinesl nový zákon změnu i v ohlašování nehody firemním či leasingovým vozem. Ani v tomto případě není za výše určených podmínek policie nutná a platí to i tehdy, kdy řidič auta není jeho majitelem, ale ku příkladu někdo z rodiny. „Dokonce i nehoda autobusu, ke které došlo předevčírem, se obešla bez asistence policie a řidiči si vše vyřídili mezi sebou,“ řekla Nováková.