Už je to šedesát čtyři let, kdy skončila druhá světová válka. Tuto událost si v Brandýsku několik roků připomínají občané za vydatné pomoci místního Military klubu. Vždyť v posledních hodinách války zahynulo v obci čtrnáct občanů.

Oslavy začaly pietním aktem u hrobu padlých. Poté se na nedaleké louce před zraky mnoha diváků odehrál boj mezi domobranou, německými vojsky a Rudou armádou. Jen pro dokreslení - na barikádu, již střeží domobrana, zaútočí obrněný německý vůz, který je zneškodněn.

Poté se objevuje hlavní kolona Němců, následuje další a další útok. V pravou chvíli přijíždí Rusové. Odehraje se nelítostný boj za zvuku ohlušujících ran z kulometu Maxim. Nakonec se hrstka Němců pod bílou vlajkou vzdává. Asi po hodině boje následovala jako v divadle „děkovačka“ a samozřejmě nechyběl zasloužený potlesk.

„Událost si připomněla v roce 2005 parta čtyř nadšenců vojenské historie z Brandýsku. Rok poté byl založen náš klub, který má nyní dvaadvacet členů i techniku. Od té doby se každoročně odehrává boj připomínající událost z konce války. Dnes využijeme předělanou V3S na transportér, motorky se sajdkárou i Škodu 420,“ řekl starostmi zavalený režisér a předseda Military klubu Brandýsek Petr Raška.

Několik desítek nadšenců vojenské historie s bojovou technikou vytvořilo takovou válečnou kulisu, jaká se odehrála kdysi. Rudou armádu zastupovali Karel Voňavka s dcerou Barborou, kteří přijeli na motocyklu M72 z Bystřice u Benešova.

„Patnáct let se věnuji vojenské historii. Jsem tady poprvé. Ještě se zúčastníme oslav v Milíně na Příbramsku. Dceru jsem přemlouvat ani nemusel. Ráda se obléká do uniformy a jezdí se mnou, zato syna Karla to vůbec nezajímá. Přál bych si, aby si dcera našla mezi vojáky nějakého sovětčíka, aby nás v tom fandovství bylo víc,“ dodal s úsměvem Karel Voňavka.

Vydařené počasí, hodně diváků, pyrotechnické efekty s přeletem letadla, nespočet střel z lehkých zbraní i kulometů, takový byl rámec pátečního podvečera.

Břetislav Kostka