S nápadem udělat rekonstrukci boje a navázat na oslavy osvobození, jež v obci byly na nějakou dobu přerušeny, přišli zakladatelé místního Military klubu Petr Raška, Marek Polčič a Miroslav Vlk. Hlavní roli sehráli domácí členové klubu coby místní dobrovolníci na barikádě a v koloně Němců. V seskupení armád zaujala i technika, a to napodobenina obrněného Haklu, nákladní vozy, gazy, řada motocyklů a samozřejmě zbraně.

Vedle domácích nadšenců se v poli šedesáti vojáků představili Českoslovenští úderníci z Prahy a členové příbramského Klubu vojenské historie, kteří zastupovali Rudou armádu. Atmosféru opravdového boje doplnil Václav Michalski o nezbytné pyrotechnické efekty dýmů, ohně, pozemních výbuchů granátů a min. Zhruba to, co se událo kdysi, viděla tisícovka chladem prokřehlých diváků. Amplión je uvedl do děje připomenutím válečného konfliktu a vše začalo.

Jako tenkrát od Slaného a Třebusic přijížděla německá armáda, jež byla napadena místní domobranou. Část jejích mužů byla postřílena. V pravou chvíli však Na Rovinách za Brandýskem zasáhla Rudá armáda a německou kolonu, která ustupovala do demarkační zóny, vytlačila a napadla. Poslední den války zaplatilo životem čtrnáct civilistů. Rekonstrukce posledních bojů se setkala s velkým ohlasem. Mezi přihlížejícími byli i pamětníci.