Obyvatelé Žiliny mají dosud v živé paměti tragickou událost, ke které zde došlo před dvěma roky v létě. Na hřišti u bývalé Sokolovny se na dvanáctiletého chlapce, jenž tu byl na dovolené s rodiči, zřítila házenkářská branka. Velmi vážně ho poranila a musel být vrtulníkem transportován do jedné z pražských nemocnic.

Událost má sice podle dostupných informací dobrý konec a chlapec je prý v pořádku, ale nejednalo se o ojedinělý podobný případ. Některé děti za hraní ve fotbalových nebo jiných brankách zaplatily dokonce životem. Aby se tyto tragédie více neopakovaly, rozhodl se Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) podobným nehodám předejít projektem Bezpečná branka. K záměru se připojil i Středočeský kraj, a tak se Žilina v uplynulých dnech stala první obcí v kraji, která dostala dvě zcela nové bezpečné branky.

Obyvatele Žiliny se však v názoru na dar kraje dělí na dvě skupiny. Zatímco jedni jsou z nových branek nadšeni, ti druzí by peníze vynaložené na pořízení nových raději využili jinak. „Domnívám se, že branky jsou bezpečnější než ty původní bez betonových bloků. I přesto si ale myslím, že zcela bez rizika nejsou, protože když na dítě spadnou ze vzdálenosti 45 stupňů, což má být bezpečný úhel, do kterého se vrací zpět na místo, mohou dítě zranit. Proto se mi velmi líbil nápad hejtmana, jenž zmínil, že by bylo dobré dát na rohy ještě jakési špalíčky, které by zabránily úplnému dopadu na zem,“ řekla obyvatelka Žiliny, jež si nepřála být jmenována.

Oproti ní si Jiří Tuček, další obyvatel obce, nebral vůči daru v podobně nových branek žádné servítky. „Myslím, že je to danajský dar. Za prvé je přivezli bez sítí, které si budeme muset sami dokoupit a za druhé, ty peníze co do nich kraj investoval mohly být určeny na úplné jiné věci. Třeba na opravu vytlučených silnic, nebo se za ně mohly koupit nějaké věci na údržbu,“ uvedl.

Místostarostka obce Vladislava Evanová k tomu sdělila, že obec o tento dar kraj nežádala, ale odmítat ho samozřejmě nebude. „Před dvěma lety jsme celý areál včetně sokolovny otevírali a jeho součástí bylo zřízení i hřiště s brankami. Bohužel došlo ke zmíněnému úrazu. Chlapec se na branku pověsil a velkou roli sehrálo, že přes svůj věk vážil jako dospělý muž, proto bylo zranění tak vážné,“ řekla Evanová. Paradoxně ty staré poputují k dětem a budou přemístěny ke škole i školce.

Místostarostka argumentuje tím, že původní vybavení je naprosto v pořádku. „Staré branky jsou bez závad. Dokonce mají certifikát. Skutečně to byla tehdy jen nešťastná shoda okolností. Lidé se tenkrát samozřejmě ptali, proč jsme je neukotvili nebo jinak nepřipevnili do země, ale jde o to, že to nejsou brány na fotbal, ale házenkářské, a ty zůstávají tak, jak jsou,“ vysvětlila Evanová.

Ve škole proto děti dle starostky k jejich používání dostanou naprosto stejné instrukce jako k těm novým. „Zdůrazňuji, že ty původní nejsou špatné. Navíc jsme je pořizovali za prostředky z dotace, a tak jsme koupili ty, jež nám byly doporučeny a splňují všechny požadované normy,“ zdůraznila Evanová.

K projektu Bezpečná branka sdělila přítomná mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková, že celkové náklady na pořízení nových branek do dalších obcí a měst budou činit 15 milionů korun a budou rozloženy do období čtyř let.

„Pro rok 2010 počítáme s investicí 3,8 milionu korun, přičemž se vyrobí 138 kusů branek, které budou rozděleny mezi 67 subjektů. Zatím nejsou určena konkrétní místa,“ uvedla Mascheková. Dodala, že nové branky jsou konstruovány ze speciálních materiálů a jsou specifické v tom, že se do určitého úhlu náklonu vrací zpět do původní polohy.