Většina dotazovaných studentů za sebou již má první zkušenosti s brigádou. Ať se již jedná o jednodenní, několikatýdenní či celoroční zaměstnání. Dotazovaní potvrdili, že práci nehledají z důvodů finanční tísně. Brigádníci si většinou chtějí pouze peněžně přilepšit, nakoupit si nové věci a zlepšit tak svůj životní standard.

Mezi společnosti, které v Kladně nabízejí nejvíce možností přivýdělku pro studenty, patří kladenská logistická firma Esa. Na otázky ohledně zaměstnávání školáků jsme se zeptali specialistky náboru Lenky Holubové.

„Nelze říci, jak často brigádníky inzerujeme. Závisí to vždy na okamžiku, kdy nás osloví konkrétní zákazník a na základě jeho poptávky je třeba najmout další pracovní síly,“ uvedla. „Je to hodně nárazové,“ pokračovala.

„Právě teď jsou aktuální brigády dvě. První dubnová již skončila. Druhá bude trvat až do konce června,“ informovala.

Firma se snaží hledat potenciální brigádníky pomocí inzertního regionálního tisku a letáků. „Spolupracujeme s úřadem práce a oslovujeme také přímo školy samotné,“ upřesnila Holubová.

Inzerát je většinou zveřejněn čtrnáct dní nebo týden před samotnou potřebou vykonání práce. Pracovník náboru uchazeče seznámí s pracovní náplní a podepíše s ním dohodu o provedení práce. Pracovní poměr je stanoven na základě dohody obou stran. Budoucí zaměstnanec má možnost si vybrat i směnu, která by mu časově nejvíce vyhovovala. Logistická firma nabízí ranní, odpolední i noční.

„V některých případech se stává, že ačkoliv je sepsaná smlouva i domluvený termín nástupu, brigádníci se do práce nedostaví,“ upozornila. „Také se někdy stane, že brigádník do práce nastoupí, ale po několika dnech ho to přestane bavit a bez předchozího upozornění už nepřijde,“ dodala specialistka náboru Lenka Holubová.