Brigádníky dnes přijímají ve spoustě firem. Jak se jim v práci líbí? Mají dobrý nebo špatný vztah s jinými brigádníky či stálými zaměstnanci? Jsou přiměřeně finančně ohodnoceni? Jak dlouhá je jejich pracovní doba? Kladenský deník hledal odpovědi na uvedené otázky u několika mladých brigádníků.

Šestnáctiletý Michal Kocián ze Svinařova pracoval v kladenské logistické společnosti. „Práce zde nebyla vždy lehká. Někdy se tu špatně dýchalo, ve vzduchu bylo hodně znát, že pracujeme převážně s drogistickými výrobky. Co se týče peněz, nemůžu si stěžovat. Chování stálých zaměstnanců vůči nám, brigádníkům, bylo skvělé,“ svěřil své dojmy Michal.

Z Přelíce do obchodního domu ve Slaném za brigádou dojíždí šestnáctiletá Barbora Grégrová. „Se svou prací jsem spokojena ze všech hledisek. Pracuji každý všední den osm hodin po celý červenec. Mám skvělou kolegyni, také brigádnici. Ani se zákazníky jsem zatím neměla sebemenší problém. Když někdo něco nemůže nalézt, ráda mu poradím. Hygiena je zde bez problémů, finanční ohodnocení je úměrné k vykonané práci. Tohle je má druhá brigáda, s tou loňskou se však srovnat nedá. Jde totiž o něco naprosto odlišného,“ nastínila Barbora.

Brigádu v čerpací stanici našla Aneta Kellerová ze Slaného. „Má práce spočívá v tom, že na čerpací stanici v Pražské ulici myji skla automobilům, jejichž řidiči k nám přijíždějí tankovat. Jsem na brigádě od začátku prázdnin, nedocházím sem však pravidelně. Můj pracovní den trvá asi osm hodin. Mám tu jen dobré zkušenosti, neměla jsem s nikým konflikt. Ani na vydělané peníze si nemohu naříkat. Je to má první brigáda a myslím, že velice povedená,“ řekla Aneta.

Patnáctiletá Nikola Vitnerová z Kobylníků brigádničí v jedné ze slánských restaurací. „Dojíždím sem už delší čas. Chodila jsem pracovat i když byla škola. Jsou tu totiž výborné pracovní podmínky. Nemusím tu být pravidelně každý den, ale třeba jen tři nebo čtyři v týdnu na šest až osm hodin. Pracuji ještě s jednou brigádnicí a vztah máme dobrý. Dobře vycházím také se zákazníky. Je tu navíc příjemné prostředí. Samotná restaurace i venkovní posezení jsou na vysoké úrovni,“ nastínila Nikola.

Nedaleko svého bydliště má brigádu šestnáctiletá Petra Valešová ze Slaného. „Do firmy, kde pracuji, už jsem chodila vloni a měla jsem ty nejlepší zkušenosti. Proto jsem neváhala jít sem znovu. Děláme vše, co je potřeba. Nejčastěji to obnáší pokládání výrobků na balicí pás a jejich následné odebírání a rovnání na paletu. Někdy to není nic jednoduchého, ale to k práci prostě patří,“ uvedla Petra. „Docházet mohu každý den na ranní i odpolední směnu. Obě trvají osm hodin. Rozhodla jsem se práci obětovat tři týdny z července i srpna. Za peníze zde vydělané to stojí. Jinak tu vládnou vesměs kamarádské vztahy, brigádníků je tu více. Vždy však vřele vítáme přestávku, poněvadž pracujeme v uzavřeném prostoru,“ doplnila brigádnice.

Tomáš Lukšíček