Barokní zámek v Budenicích na Slánsku ze 17. století je narušený a devět let už jen chátrá poté, co v něm přestal působit ústav sociálních služeb.
Přestože sídlo a pozemky vlastní po restituci z velké části Středočeský kraj, byly na něm dosud provedeny jen nejnutnější úpravy.

Dodnes totiž nebyly dořešeny majetkové vztahy s církví, která má na zámek také nárok. Obě strany zatím k žádné smysluplné domluvě nikdy nedošly.
Je tedy reálná hrozba, že oběma majitelům spadne časem památka nesmírné hodnoty doslova na hlavu.

Vedení Středočeského kraje proto vymýšlí alternativy na okamžitou záchranu sídla a hlavně jeho využití. Podle náměstka hejtmana, Marcela Hraběte, by ještě tento rok mohla alespoň zámecká fara začít sloužit jako prostor pro sociální terapii, například osobám, jež se léčí a doléčují z různých druhů závislostí.

Poněvadž se jedná o skutečný barokní skvost, který je pro oblast Slánska, potažmo Zlonicka, klíčovou památkou, mají památkáři zájem na jejím zachování. Také oni jsou rádi, když se do zámku vrátí neprodleně život.

Podle vedoucího odboru památkové péče ve Slaném Vladimíra Přibyla, je nutné najít rozumné východisko ze situace. „Řádové sestry dostaly zámek darem od rodiny Kinských a od pětadvacátého roku se tam staraly o nemocné děti. Je to pro ně morální problém a nechtějí se proto sídla vzdát,“ řekl doktor Přibyl.

Zámek je v současné době střežen ostrahou, jinak je opuštěný, prakticky od té doby, kdy v něm před devíti lety ukončil působnost výše zmíněný ústav sociální péče.

Kongregace školských sester sv. Františka sice dlouhodobě shání zájemce, který by zámek využíval, provádí tam i dílčí opravy, investuje svoje peníze, ale není to koncepční řešení.

„Zámek pochopitelně nespadne zítra, ale každý rok, kdy se nevyužívá, jeho památková hodnota klesá. Všichni už jsme vyčerpaní. Nejrozumnější alternativa by byla najít společnou řeč, a to jak sestry, tak kraj i památkáři. Sednout si za jeden stůl a domluvit se,“ uzavřel Vladimír Přibyl.

Protože ale vedení kraje už téměř nedoufá, že se podaří najít společnou řeč s církví a ani jedna strana nehodlá ustoupit ze svých nároků, investují nyní Středočeši do svojí části sídla a prostranství kolem potřebné miliony, aby byly alespoň některé zámecké prostory konečně využívány.

„Akci zařazujeme do plánu investic. Fara, která nám patří, je na tom stavebně vcelku dobře, jen je tam vytrhaná elektrika a umyvadla.

Při opravách se budeme pohybovat v jednotkách milionů korun a vše by se mělo zvládnout ještě letos, aby se tam první klienti mohli nastěhovat,“ sdělil Kladenskému deníku středočeský radní a náměstek hejtmana Marcel Hrabě.

Pro chystanou akci je sice zapálený, ale na druhé straně skeptický a nedoufá, že se někdy vlastníci opravdu dohodnou. Nepopírá ani to, že i kdyby se kraj nyní stal jediným majitelem budenického zámku, bylo by to pro něj nestravitelné sousto.

Sídlo může pravděpodobně zachránit jako celek už jen solventní soukromý investor.