Multifunkční pódiová scéna, restaurace a kanceláře, právě tak bude podle projektu vypadat budova bývalé galerie v Kladně na Sítné.


„Mám připravenou kompletní studii pro rekonstrukci galerie s tím, že na stávající budovu plánuji přistavět ještě jedno menší patro. V přízemí vznikne pódiová scéna, která by měla sloužit jako multifunkční, tedy ať už pro potřeby divadelní nebo jiného kulturního charakteru. V prvním patře bude restaurace a v menší nástavbě kanceláře,“ popsal majitel, podnikatel a starosta Unhoště Ivan Záboj.


Podle jeho slov existují dvě projektové varianty, přičemž jedna, již zmíněná, počítá ještě s úpravou terasy, takže by zde měla vyrůst druhá letní scéna, zahradní restaurace a parkoviště.


„Druhá alternativa je výstavba další budovy, která by byla jakési dvojče té původní. V tomto případě by pod novostavbou vzniklo parkoviště a nad ním by byla dvě podlaží, jež by obsahovala služby pro obyvatele a ve druhém patře také kanceláře,“ řekl Záboj.


Zda-li se nakonec uskuteční první nebo druhý projekt, zásadně závisí na financování. „Jisté ale je, že první budova bude vybavena výtahy a bezbariérovým přístupem. Rekonstrukce stávajícího objektu je odhadovaná zhruba na dvacet milionů korun včetně nástavby,“ uvedl majitel galerie.


V případě, že by došlo na výstavbu dvojčete, se částka rapidně zvýší, odhadem na 60 až 70 milionů korun. „Obávám se, že v současné době ekonomické krize to asi není na pořadu dne, ale povolovací řízení budeme dělat i na tuto budovu,“ sdělil podnikatel.


Podle něj nyní bude následovat územní rozhodování, stavební povolení a vyřizování jiné úřední dokumentace. „Pokud vše bude v pořádku, odhaduji, že řízení bude trvat několik měsíců,“ uvedl majitel a dodal, že by v budoucím objektu či objektech eventuálně chtěl využít alternativní zdroje jako například tepelná čerpadla.


Ivan Záboj budovu sítenské galerie výtvarných umění získal po letech sporů bývalých majitelů v říjnu 2007 ve veřejné dražbě za 9,6 milionu korun.