„O modernizaci této trati se mluví již dlouho, poznamenal k tomu v úterý 16. července krajský radní pro oblast majetku a ICT Josef Řihák (ČSSD). „Jsme sice na začátku, ale zajištění pozemků je z hlediska zahájení stavby klíčové,“ zdůraznil, že zdánlivě drobný či formální krok má významný dosah.

Některé pozemky, jež bude třeba zabrat jen po dobu stavby, se mají řešit v rámci pronájmu – uzavřeny budou nájemní smlouvy na dobu určitou do dvou let s částkou podle cenového výměru ministerstva financí – a na trvale zabrané plochy budou uzavřeny smlouvy hovořící o výkupu nejpozději do jednoho roku od ukončení stavby; tedy smlouvy o budoucí smlouvě kupní. Pronájmy i odkup bude zařizovat Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje, potvrdil v úterý Deníku Jan Denemark Nováček z krajského úřadu, že do akce jsou zapojeni středočeští silničáři – byť samotnou stavbu trati řeší státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

Železnice povede přes katastrální území obcí Jeneč, Dobrovíz, Kněževes u Prahy, Malé Přítočno, Pavlov u Unhoště, Unhošť a Velké Přítočno, informoval krajský úřad na svých webových stránkách.