Jak potvrdila majitelka vinařství Jana Isopová Rychtaříková, jako první budou moci zákazníci ochutnat burčák růžový z odrůdy Svatovavřinecké, sklízené začátkem týdne. Od středy pak následuje sklizeň Modrého Portugalu.

První burčák si budou moci zákazníci koupit od pátku 8. září nejen přímo v prodejně vinařství ve Kvíci, okoštují ho i návštěvníci Dnů města Kladna, kde vinaři rozbalí svůj stánek.

„Cena růžového burčáku je 80 korun za litr, stejně jako loni. Po Svatovavřineckém bude růžový burčák i z Modrého Portugalu, odhaduji, že ho nabídneme v neděli a potom i v pondělí. Chybět nebude posléze ani bílý burčák, abychom uspokojili široké spektrum zákazníků,“ potvrdila vinařka s tím, že v prodejně ve vinařství bude otevřeno denně od 8 do 19 hodin včetně sobot, nedělí a svátků.

Do vinic se budou brigádníci vracet průběžně nejméně do října, neboť budou dozrávat další odrůdy, ze kterých budou vyrobena následně letošní vína pro uskladnění. „Víno vyrobené v našem sklepě se převážně prodává v lahvích s originální etiketou a znakem královského města Slaný, druhá část pak jako sudové,“ připomněl Petr Rychtařík.

Přes čtvrt století na vinici

Na vinicích Rychtaříkových se daří kromě zmíněných odrůd například i odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Tramín červený, Sylvánské zelené, Zweigeltrebe, Dornfelder a řadě dalších.

Manželé jsou oba absolventy Střední vinařské školy v Mělníku, jsou v oboru profesionály a o víně toho vědí opravdu hodně. Rodinné vinařství na pozemcích u Slaného založili v roce 1997 a hospodaří společně na 16,5 hektaru vinic, které se rozkládají na jihozápadním svahu nad silnicí z Prahy do Chomutova.

Ve šlépějích rodičů jde sice profesně pouze jedna z jejich čtyř dcer, ale i ostatní pomáhají, kde je potřeba. „Jsou všechny už téměř dospělé a odmala zvyklé, že je potřeba doma pomáhat. Jelikož jsou dcery vysokoškolačky a v září ještě výuku nemají, zapojují se i při sklizni," doplnila vinařka.

Bezdomovci vyrazili na hrozny

Sklizeň ve Kvíci bohužel láká i lidi, které nikdo nezval. „Několik bezdomovců si kousek od vinice postavilo dokonce i stany a po městě pak byli viděni s taškami plnými hroznů, které nabízeli lidem. Nezbývá nám, než si na pomoc přivolávat městskou i státní policii. Takové brigádníky u nás opravdu nevidíme rádi, zanechávají po sobě škody a nepořádek," poznamenala Jana Isopová Rychtaříková.