Původně zde chtěla stavět bytovky. Protože ale z těchto záměrů sešlo, pro majitele by bylo ze všeho nejlevnější, srovnat historickou stavbu se zemí. Tomu se místní lidé vytrvale brání. Za zachování objektu usiluje i občanské sdružení Buštěhrad sobě.

Investoři se sice vyjadřují, že jejich záměr je ušlechtilý 
a stavbu ze 16. století touží zachovat, přesto se jim vhodné řešení pro využití pivovaru zatím najít nepodařilo a stavba je i nadále v ohrožení.

Kladenský deník sleduje jednání kolem pivovaru už několik let.


Majitelé požádali o prodloužení demoličního povolení kvůli náročnosti rozhodnutí o využití objektu, uvedl mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

Podle zástupce společnosti Level Pavla Rumla zatím není definitivně jasné, co a kdo bude v areálu stavět. Nedokázal ani sdělit, jestli bude muset bývalý pivovar stavbě ustoupit, nebo bude její součástí.

„Zatím to nikdy nebylo dotaženo do takové fáze, abychom mohli říct, že bylo rozhodnuto," řekl Ruml. Pro bližší informace odkázal ne vedení firmy, které na otázky nereagovalo.
S případným bouráním objektu nesouhlasí občanské sdružení Buštěhrad sobě, podle kterého má budova ohromný kulturně historický i estetický význam. Zástupkyně sdružení Daniela Javorčeková uvedla, že před třemi roky se uskutečnila soutěž, ve které se sešlo kolem 60 studentských návrhů pro využití areálu. Od té doby se prý nic nedělo.

„Chápu to tak, že investor nemá peníze, aby s tím něco udělal. Je samozřejmě otázkou, jestli chystají něco, co nevíme, nebo to povolení jen nechtěli nechat propadnout, když už ho mají," řekla Javorčeková.

Nejen pivovar, ale i další historický buštěhradský skvost – zdejší zchátralý zámek, je v ohrožení. Na obou stavbách se podílel tentýž architekt. Zámek je nyní zčásti majetkem kraje a města. V dohledné době ale ani na jeho opravy peníze nejspíše nebudou.

Nejstarší zápis o buštěhradském pivovaru pochází z roku 1548. Za třicetileté války byl pivovar zpustošen, obnovy se dočkal v roce 1633. V polovině 18. století ho přestavěl Anselmo Lurago, který se také podílel na stavbě buštěhradského zámku.

Pivovar byl postupně rozšiřován a modernizován. Od roku 1847 byl ve vlastnictví Habsburků, v roce 1918 připadl státu. Poslední pivo odsud bylo vyexpedováno v září 1967. Současní majitelé ho získali v aukci v roce 1993.