Majitelka útulku Eugenie Sychrovská bohužel i letos potvrdila, že ve vánočním období psů v útulku dramaticky přibývá. „Máme tu pejsky nejen z Kladna, ale i celého širokého okolí. Je jich tu asi 102 a z toho kolem šestnácti štěňat. Je to hrozný stav. Navíc si pro zvířata chodí málo lidí, mají teď asi jiné starosti,“ řekla majitelka útulku.

Obzvláště situaci kolem štěňat pak hodnotí jako katastrofu. „Lidé volají, jestli jim je vezmeme a vymlouvají se na to, že je neprodali. Když se pak zeptáme, jestli jsou alespoň odčervená, bez čehož je nepřijmeme, většinou dostaneme zápornou odpověď,“ uvedla Sychrovská. Ta po zkušenostech z uplynulých let vyhlásila, že od pondělí 21. prosince do konce svátků nebude útulek štěňata nabízet k adopci.

Eugenie Sychrovská se také podělila o jeden ze zážitků posledních dnů, kdy do zařízení volal muž s tím, že se mu zkomplikovaly rodinné poměry a potřeboval by sem na 14 odložit fenu s pěti štěňaty. „Řekla jsem mu, že ano, ale musel by dát velkou zálohu. Na to mi odpověděl, že peníze nejsou problém, ale do dneška tu ještě nebyl. Tak jen s obavou čekám, kdy někam pojedu pro odloženou fenu s pěti štěňaty,“ sdělila.

V kontextu s tím zmínila, že zamezení nekontrolovatelného množení psů by určitě pomohlo rozšíření kastrace. „Myslím, že kdyby to bylo jako v Anglii, kde zákrok hradí stát, nechtěných zvířat by výrazně ubylo. Je pravda, že alespoň ti psi, kteří projdou útulkem, by měli být kastrovaní, ale ani na to od státu nedostáváme peníze. Na vlastní náklady děláme alespoň to, že kastrujeme různě handicapované psy, některé samce kvůli zmírnění agrese a také všechny čistokrevné feny,“ upřesnila majitelka útulku.

Naštěstí se však o Vánocích najdou i takoví lidé, kteří na zařízení myslí v dobrém a přispějí mu věcnými dary. „Peníze nechceme, ale vítáme zvláště krmení pro štěňata, obojky proti různým parazitům a nerezové misky. V minulém týdnu, když byl ten hrozný liják, sem přijel třeba mladý pár na kole a přivezl nám granule. On měl v batohu asi pětadvacet kilo a slečna trochu méně. Už kvůli tomu nevlídnému počasí to byl od nich úžasný skutek,“ řekla Sychrovská.