„Udělali jsme si analýzu a zjistili, že polovinu směsného odpadu tvoří bioodpad, proto jsme přistoupili k používání hnědých nádob,“ vysvětlila starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.

Dalším počinem je pak program kompostování pro ty, kteří mají kompostér nebo zahradní kompost. Ti platí ročně 750 korun. „Zájemcům jsme již v minulém a předminulém roce rozdali okolo 300 kompostérů, na což jsme získali dotace ve výši bezmála 1,6 milionu korun,“ připomněla starostka.

Situace v odpadovém hospodářství se ve městě zlepšuje. Občanů, kteří „zapomínají“ platit za svoz odpadu ubývá, nyní je jich prý zhruba 10 procent. Lepší přístup mají lidé i k třídění odpadu. K tomu mají k dispozici asi dvě desítky kontejnerových stání. Další pak mají přibývat. „Zejména to bude v nové zástavbě,“ dodala Javorčeková.

Pro zvýšení estetického dojmu chystá radnice postupně pro kontejnery na tříděný odpad oplocení. O zapuštěných kontejnerech, které města pořizují právě kvůli tomu, že nenarušují vzhled okolí, zatím ale v Buštěhradu neuvažují.

Přístup občanů starostka chválí, problémy se ale přesto objevují. „Neustále řešíme, že kapacita separačních nádob je nevyužitá, protože lidé například nesešlapávají PET láhve. Osvěta je prosto stále nutná,“ shrnula starostka.