Nájemnice jednoho z kladenských bytů v Petrohradské ulici je přesvědčena, že se k ní vedení města nezachovalo správně, když jí bytovou jednotku o velikosti 2+1 po sedmatřiceti letech užívání odmítá prodat a navíc jí hrozí výpovědí z bytu. Osmašedesátiletá Zdenka Brabcová je tak podle svých slov nyní odkázána na milost osudu a obává se, že skončí jako bezdomovec. Přestože se svým případem obrátila i na soud, ani po dvou letech se nedočkala uspokojivé odpovědi, kdo má vlastně pravdu.

„Nechápu, jak si mohou na úřadě dovolit mi byt neprodat, když jsem v něm bydlela coby zaměstnanec armády spoustu let. Navíc ty byty dostalo město bezúplatným převodem od vojáků a teď mi tvrdí, že jen proto, že jsem před několika lety koupila dětem dva byty i s nájemníky, nemám už více na žádný nárok. Považuji to za nehoráznost, protože žádnou nemovitost ani nic jiného nevlastním,“ postěžovala si Kladenskému deníku Zdenka Brabcová.
Jak dále uvedla, před několika lety koupila byt v Kordačově ulici pro vnučku, která ho dále kvůli přetrvávající vlhkosti prodala. Další zprivatizovanou jednotku v Moskevské ulici věnovala vnukovi, jenž tam bydlí dodnes.

„Podle mě je to normální, že když mám tři děti, chci je zaopatřit. Ti, kteří mi byt nechtějí prodat, přemýšlejí leda o tom, jak si k němu sami pomoci,“ doplnila rozčileně nájemnice.

Přestože by se mohlo zdát, že se vedení města skutečně zachovalo k velmi vážně nemocné důchodkyni macešsky, opak je pravdou a na základě rozhodnutí soudu s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu stěžovatelky ji v bytě nechá v klidu dožít. „Je to sprosté. Nechci nikde dožívat, ale normálně byt koupit jako jiní, a to za cenu 246 tisíc korun. Jsem nemocná vdova a nevím, proč by mě měli diskriminovat,“ vyjádřila se Zdenka Brabcová.

Vedení města ale nahlíží na celou záležitost poněkud jinou optikou a náměstek primátora tvrdí, že žena nemá a neříká celou pravdu. „Případ paní Brabcové jsem pečlivě prostudoval a je zřejmé, že nemá pravdu. Pokud je mi známo, koupila před časem v privatizaci celkem čtyři byty a některé i s nájemníky. Sice je již dnes nemá, ale to není naše vina. Byt jí odmítáme prodat proto, že nechceme, aby jeden nájemník několikanásobně využíval možnosti, když jsou byty v majetku města nabízeny za zvýhodněnou cenu. Toto je skutečně již za hranicemi naší benevolence,“ uvedl náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar, jenž doplnil, že ženu kvůli jejímu zdravotnímu stavu z bytu sice nevystěhují, ale žádné další výhody od města očekávat nemůže.

Ani s touto odpovědí není důchodkyně spokojena a zarytě trvá na tom, že odkoupila pouze dva byty a ten třetí byl manželův ještě před sňatkem. Darovali ho synovi a o zmíněném čtvrtém bytě nic neví. „Nic nevlastním, všechno jsem dala dětem, jsem nemocná a navíc sociální případ. Na soudy už nemám peníze. Moje právnička mi řekla, že je na to zákon, že mi byt musí jako prvnímu nájemníkovi nabídnout k prodeji. Nikomu do toho nic není, kolik jsem měla před tím bytů. Mám na odkoupení plné právo, když tam bydlím celý život. Jsem odhodlaná jít i za ombudsmanem nebo za hejtmanem," zakončila Zdenka Brabcová.