„Samozřejmě poptávka je větší než standardně, o byty je opravdu velký zájem. Je také dobře vidět, že kupujících je mnohem více než prodávajících, což je známka toho, že lidi chtějí bydlet,“ řekl Kladenskému deníku jednatel kladenské pobočky realitní kanceláře Evropa Vladimír Trejbal. Podle jeho slov je v Kladně nejžádanější okolí obchodního domu Kaufland, dále pak také v lokalitách, kde je blízko les a veškeré zabezpečení.

Podle průzkumu Deníku se pronájem různých bytů v Kladně pohybuje zhruba od sto třiceti korun za metr čtvereční, nájem těch nejdražších bytů pak přesahuje tři sta korun za metr čtvereční.

„Co si budeme povídat, sehnat v dnešní době v Kladně slušný byt za slušnou cenu pronájmu není vůbec lehké. Na internetu se sice dá najít mraky bytů, jenže výše nájmu je pro průměrně vydělávajícího člověka neúnosná. Leckdy se nájem za malý krcálek šplhá až nad deset tisíc korun. Když pak naleznete byt s nižším nájmem, jedná se většinou o příšerně vybavený nebo velmi špatně umístěný byt,“ říká pětadvacetiletý Lukáš z Kladna.

Ceny jsou podle Vladimíra Trejbala individuální. Vždy se odvíjí právě od lokality a od stavu bytu. „Pokud je byt v původním stavu, tak je cena logicky nižší, než u zrekonstruovaného. Ceny za metr čtvereční se pohybují od nějakých dvaceti až po čtyřicet tisíc korun. Řekl bych, že u Kladna a Slaného je trh velice podobný. Je spousta lidí, kteří Slaný preferují, naopak někomu se líbí spíše Kladno,“ informoval Vladimír Trejbal, podle jehož slov je dosti specifickou lokalitou například Unhošť. „Město Unhošť je klasifikováno spíše jako předměstí Prahy, má navíc své jisté kouzlo,“ řekl Trejbal.

Podle něj jsou momentálně nejžádanější malé byty, větší byty vyhledávají logicky většinou rozrůstající se rodiny. „Jako takzvané startovní menší byty jsou žádané většinou byty typu 1+1 či 1+KK,“ dodává Vladimír Trejbal, podle jehož slov se ceny bytů dříve pohybovaly kolem 17 tisíc korun za metr čtverečních, dnes ovšem vyrostly na dvacet tisíc korun a výš.

„Jsem velmi rád, že mohu spolu s přítelkyní bydlet ve stejném domě, jako bydlí rodiče. Představa, že bychom museli shánět střechu nad hlavou, je v dnešní době šílená,“ popisuje třiadvacetiletý Ondřej z Kladna-Rozdělova. A právě v podobných případech podporují města takzvané startovací byty, v Kladně bychom je ale hledali marně. „Soustředíme se na systémovou podporu nejvíce potřebných skupin obyvatel, kam patří rodiny s malými dětmi, ale i rovněž senioři nebo například samoživitelky. Nad rámec zvýhodnění, zakotveném v pravidlech pro přidělování bytů, může navíc rada města přidělit byt přímo, a to zejména ve zvláště problematických sociálních případech," říká kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), který současně upřesnil, že podle pravidel pro vyhodnocení obálkové metody pro přidělování bytu jsou nejvíce zvýhodněny rodiny s dítětem nebo více dětmi, kde alespoň jedno dítě nedosáhlo věku čtyř let.