„V Kladně poměrně dramaticky roste nájemné. Uvědomujeme si, že po dalším růstu cen může pro seniory obývající větší byty nastat vážný problém. Po zvýšení nájmu je jen těžko možné si představit, že osamělý důchodce udrží byt tři plus jedna,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek. „Naším cílem je vytvořit zásobu bytů pro případy, kdy někteří uvolní větší byt, který nyní obývají, a bude jim přidělen menší,“ doplnil.

Tato situace podle Jiránka nenastane hned na počátku příštího roku. „Starší lidé se patrně budou snažit ještě nějakou dobu nájem ´utáhnout´ a ani stěhování v zimě není právě ideální. Chceme ale už dopředu vytvořit jakýsi polštář,“ nastínil primátor. Vedení města předpokládá, že na výměnu bude mít k dispozici několik desítek menších bytů. Naopak o nájem větších prý stále častěji projevují zájem rodiny s dětmi. Bytů určených v privatizaci k odprodeji do osobního vlastnictví se žádný stopstav netýká.

„Mě se výměna bytu netýká, už nyní žiji v malém bytě. Ale některé sousedky jsou například vdovy a ty asi budou mít potíže,“ sdělila svůj názor seniorka Dagmar Feierfeilová bydlící v jednom z městských věžáků v Rozdělově. „Město by mělo nechat postavit další garsonky. Co mají asi lidé dělat, když berou třeba osm tisíc důchodu a pět tisíc z toho zaplatí na nájemném? Kolik jim pak zbude na jídlo a další potřebné věci?“ ptá se. „Někteří se mohou spolehnout na pomoc svých dětí, ale ne všichni. Ti pánové nahoře si vůbec neumějí představit, jak je pro psychiku důchodců těžké změnit na sklonku života místo, kde žijí a kde jsou zvyklí,“ prohlásila rezolutně Dagmar Feierfeilová.